› sport
10:39 / 24.06.2013

Młode siatkarki z Elbląga na turnieju S.O.S w Częstochowie

Młode siatkarki z Elbląga na turnieju S.O.S w Częstochowie

fot. Krzysztof Kłusek/czestochowa.naszemiasto.pl

W Częstochowie w Hali Sportowej na Zawodziu rozegrany został I Ogólnopolski Turniej Talentów Siatkarskich Ośrodków Szkolnych. W kadrze naszego regionu znalazły się cztery zawodniczki z Elbląga - Aleksandra Szczygłowska, Aleksandra Wójcicka, Dominika Dziczek (gimnazjum) oraz Paulina Wielgoszyńska (liceum), które reprezentowały drużyny wschodu.

Z zaproszonych na zawody oficjalnych gości nie dotarła jedynie Minister Sportu i Turystyki Joanna Mucha, którą na uroczystym otwarciu turnieju zastąpił wiceminister Tomasz Półgrabski. Pozostali oficjale, jak choćby wiceprezydent Częstochowy Jarosław Marszałek, poseł na Sejm RP i były wielokrotny reprezentant kadry siatkarzy Paweł Papke, poseł Jakub Górniak, były trener reprezentacji Polski seniorów Waldemar Wspaniały, Zbigniew Krzyżanowski, od początku do końca zawodów przyglądali się postępom osiąganym przez młodzież startującą w turnieju.

W turnieju udział wzięli najlepsi zawodnicy i zawodniczki z 4 regionów Polski w kategorii gimnazjum i liceum. Mecze rozgrywane były w trzech setach niezależnie od wyniku. Uczestnicy poddani zostali również testom sprawnościowych. W turnieju najważniejszy wcale nie był wynik sportowy, a właśnie zaprezentowanie się i pokazanie młodych talentów.

- W tym projekcie nie liczy się rywalizacja za wszelką cena, tak jak to jest w przypadku zespołów PlusLigi i Orlen Ligi czyli najlepszych drużyn w kraju. W takich zawodach biorą udział wszystkie powołane zawodniczki i zawodnicy. Wszyscy mają szansę zaprezentowania swoich umiejętności, słabsi i lepsi, każdy z nich ma możliwość posmakowania jak to jest być zawodnikiem - mówi Adam Kowalski, koordynator projektu S.O.S. Dlatego też każda z drużyn dwa pierwsze sety miała grać w dwóch różnych składach (1 set młodsi, 2 set starsi), a w trzecim secie dowolnie.

Po turnieju wszyscy uczestnicy dostali pamiątkowe medale.

- Bardzo dziękuję wam wszystkim za przybycie. Zaprezentowaliście się z naprawdę bardzo dobrej strony, pokazaliście siatkówkę na wysokim poziomie. Dziękuję zawodnikom, trenerom i organizatorom. Do zobaczenia na kolejnym turnieju - zakończył turniej Szef Projektu S.O.S. Waldemar Wspaniały.

WYNIKI TURNIEJU

Gimnazjum dziewczęta: 

Południe – Wschód 2:1 
Zachód – Północ 1:2 
Zachód – Południe 1:2 
Wschód – Północ 0:3 
Zachód – Wschód 3:0 
Południe – Północ 0:3

Klasyfikacja: 1. Północ, 2. Zachód, 3. Południe, 4. Wschód

Gimnazjum chłopcy: 

Południe – Wschód 0:3 
Zachód – Północ 1:2 
Zachód – Południe 3:0 
Wschód – Północ 1:2 
Zachód – Wschód 2:1 
Południe – Północ 0:3

Klasyfikacja: 1. Północ, 2. Zachód, 3. Wschód 4. Południe

Liceum dziewczęta: 

Południe – Wschód 3:0 
Zachód – Północ 2:1 
Zachód – Południe 3:0 
Wschód – Północ 1:2 
Zachód – Wschód 2:1 
Południe – Północ 0:3

Klasyfikacja: 1. Zachód, 2. Północ, 3. Południe, 4. Wschód

Liceum chłopcy: 

Południe – Wschód 3:0 
Zachód – Północ 0:3 
Zachód – Południe 0:3 
Wschód – Północ 0:3 
Zachód – Wschód 2:1 
Południe – Północ 2:1

Klasyfikacja: 1. Południe, 2. Północ, 3. Zachód, 4. Wschód

Warto wspomnieć, że tym projektem zainteresowały się również inne europejskie kraje, bowiem dostrzegają one, że uprawianie sportu nie powoduje obniżenie wyników w nauce przez młodzież. Wręcz przeciwnie, kreuje ich charakter i nieustępliwość w dążeniu do zamierzonego celu. W całej Polsce jest łącznie 127 Siatkarskich Ośrodków Szkolnych, w tym także oczywiście w Elblągu, w Gimnazjum nr 3 i LO nr 2 przy ul. Królewieckiej 42. Od roku szkolnego 2013/2014 przybędzie kolejne 100 takich ośrodków w kraju. Jak informują władze Polskiego Związku Piłki Siatkowej, inicjatora całego projektu, docelowo w całym projekcie ma uczestniczyć 5000 zawodniczek i zawodników. Wszystko to ma zapewnić doskonałe zaplecze i osiąganie sukcesów przez polskie reprezentacje w siatkówce, od szczebla młodzików, przez kadetów, juniorów, aż po kadrę seniorów.

3
0
oceń tekst 3 głosów 100%

Zdjęcia ilość zdjęć 4