› bieżące
14:00 / 11.05.2015

Młodzież odkryła przed dziećmi tajemnice baśni braci Grimm

Młodzież odkryła przed dziećmi tajemnice baśni braci Grimm

fot. Ryszard Siwiec

Filia nr 5 Biblioteki Elbląskiej znajduje się w budynku, w którym mieści się Szkoła Podstawowa nr 9 i Gimnazjum nr 1. Ich bliskość spowodowała, że młodzież gimnazjalna, uczestnicząca u nas w wielu innych spotkaniach, chciała coś ciekawego zorganizować. Udało się to zrobić przy współudziale biblioteki szkolnej ze wspomnianego gimnazjum. 9 marca zainaugurowaliśmy akcję, podczas której młodzież czyta młodszym dzieciom. W tym miesiącu czytane będą baśnie braci Grimm. - mówi Małgorzata Gwóźdź, organizatorka przedsięwzięcia.

W ramach tzw. Tygodnia Bibliotek organizowanych jest wiele przedsięwzięć, które mają przekonać młodych elblążan, że warto czytać lub po prostu oderwać się na chwilę od ekranu czy to telewizora, czy monitora i poznać otaczający świat, nierzadko nawiązując przy tym nowe znajomości. Jedną z takich akcji jest organizowana przez Filię nr 5 BE "Młodzież czyta dzieciom".

Pierwsze spotkanie uczniów Gimnazjum nr 1 z młodszymi kolegami, podczas którego maluchy poznawały ciekawe utwory, odbyło się 9 marca i miało wówczas związek ze zbliżającą się rocznicą urodzin Duńczyka Hansa Christiana Andersena, autora wielu opowiadań m. in. dla dzieci. To jego baśnie były czytane jako pierwsze. teraz, gdy rozpoczął się maj, gimnazjaliści sięgnęli po wybrane utwory braci Grimm.

Słuchaczami nie są tylko uczniowie SP nr 9. W spotkaniach biorą udział również uczniowie tzw. zerówki. Raz w tygodniu przychodzą tutaj do biblioteki na wysłuchanie klasyki. Rozpoczęliśmy od baśni Andersena, teraz młodzież czyta utwory braci Grimm. Postaramy się, by co miesiąc przedstawiać dzieciom kolejnych bajkopisarzy, jak np. Charlesa Perraulta. I tak aż do wakacji, a po przerwie znów wrócimy z ciekawymi propozycjami dla małych słuchaczy.

- wyjawia Małgorzata Gwóźdź z Filii nr 5 Biblioteki Elbląskiej przy ul. Rodziny Nalazków. Skąd taka właśnie nazwa dla tego ciekawego cyklu spotkań? Wyjaśnia:

To miała być nazwa, która zaciekawi odbiorcę. Nasza koleżanka, która zajmuje się kontaktem z mediami (Aleksandra Buła- przyp. red.), gdy usłyszała o tym, co organizujemy, powiedziała, że to niecodzienna sytuacja, bowiem młodzież sama mało czyta, a robi to dla innych, młodszych od siebie. Nazwa, jak i sama akcja, spodobała się naszym współpracownikom.

Jak przebiegają takie zajęcia (spotkanie)? Najpierw dzieci słuchają jak starsi koledzy odczytują baśń, opowiadanie, później toczy się rozmowa na temat treści danego utworu. Wspólnie wyciągamy wnioski, dochodzi my do morału, wynikającego z przedstawionej historii. Chętne dzieci mogą również wykonywać rysunki, stanowiące ilustracje do wysłuchanej baśni. Ze wszystkich rysunków sporządzany jest później album.

Spotkania z cyklu "Młodzież czyta dzieciom" cieszą się wśród najmłodszych uczniów dużym zainteresowaniem. 

Dzieci dopytują się o to, kiedy się zobaczą ze starszymi kolegami, bo nie mogą się doczekać kolejnych baśni.

- mówi Małgorzata Gwóźdź i zapowiada, że podczas zbliżającego się Tygodnia Głośnego Czytania spotkania takie jak te, o których mowa w artykule, będą się odbywać codziennie o umówionych godzinach.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z dzisiejszych zajęć z cyklu "Młodzież czyta dzieciom"

3
0
oceń tekst 3 głosów 100%

Zdjęcia ilość zdjęć 47