› bieżące
18:33 / 18.08.2014

Młodzież PiS broni prezydenta Wilka

Młodzież PiS broni prezydenta Wilka

fot. Bartłomiej Ryś

Z wielką uwagą i na bieżąco śledzimy medialne doniesienia dotyczące ostrej fali krytyki pod adresem urzędującego Prezydenta Miasta Elbląga, Pana Jerzego Wilka. Wokół sprawy likwidacji Straży Miejskiej oraz organizacji referendum dotyczącego przyłączenia naszego miasta do województwa pomorskiego narosło już wiele mitów.

Naszym zdaniem działania środowisk politycznych szczególnie zaangażowanych w tę sprawę i osób ich reprezentujących są obliczone na doraźną korzyść przed zbliżającymi się wyborami samorządowymi , nie służą budowaniu wspólnoty lokalnej oraz powodują zniechęcenie mieszkańców do budowania społeczeństwa obywatelskiego. Warto przybliżyć kilka istotnych faktów dotyczących pierwszego zagadnienia jakim jest projekt likwidacji formacji Straży Miejskiej w naszym mieście.

Zgodnie z Art. 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o strażach gminnych to rada gminy w drodze podjętej uchwały likwiduje tę formację. Może to uczynić podpierając się opinią Komendanta Wojewódzkiego Policji jako organu merytorycznie nadzorującego Straż Miejską w całym kraju. Prezydent dopełnił wszystkich procedur w tym zakresie, uzyskując opinię Komendanta Wojewódzkiego Policji oraz przedstawiając projekt uchwały na sesji rady miejskiej 26 czerwca br. Za podjęciem uchwały głosowali wyłącznie radni Prawa i Sprawiedliwości, nie posiadający większości umożliwiającej jej podjęcie.

Powstaje zasadne pytanie czy w związku z proponowanym referendum które spowoduje dodatkowe koszty w już i tak napiętym do granic możliwości elbląskim budżecie, wynikające z zaangażowania dodatkowych pracowników komisji, wydruku kart oraz obwieszczeń, nie lepiej było by aby pomysłodawcy tego przedsięwzięcia podjęli rozmowy z radnymi klubów opozycyjnych aby ten projekt poparli ?

Obecnie Prezydent Elbląga Jerzy Wilk nie posiada wystarczającego zaplecza w radzie miejskiej do realizacji wszystkich projektów których jest gorącym zwolennikiem. Kolejnym palącym tematem, jest przyłączenie Elbląga do województwa pomorskiego. Jest to niezwykle trudne przedsięwzięcie pod kątem formalnym gdyż wymaga zebrania odpowiedniej ilości podpisów, przegłosowania projektu uchwały, decyzji Parlamentu, Rządu oraz wszystkich instytucji samorządowych których sprawa dotyczy.

Obecnie przygotowywane są konsultacje społeczne, które odpowiedzą na pytanie, czy Elblążanie nadal są mocno zorientowani na zmianę przynależności administracyjnej swojego miasta . Uważamy że świadome wprowadzanie opinii publicznej w błąd, poprzez nieuzasadnioną krytykę poczynań prezydenta nie służy debacie. Zwłaszcza w tak newralgicznym momencie jakim jest okres przedwyborczy powinniśmy dyskutować merytorycznie o przyszłości naszego miasta i sprawach z nim związanych.

Forum Młodych Prawo i Sprawiedliwość w Elblągu

16
31
oceń tekst 47 głosów 34%