Młodzież PiS podsumowała roczne rządy prezydenta Wilka
fot. Adam Mastalerz
Od momentu zaprzysiężenia Jerzego Wilka na stanowisko prezydenta miasta minęło 13 miesięcy. To czas podejmowania decyzji związanych z realizacją programu wyborczego Prawa i Sprawiedliwości w niezwykle trudnym okresie – piszą młodzi działacze PiS w Elblągu.
Trudności te upatrujemy w braku wsparcia ze strony klubów opozycyjnych w radzie miejskiej oraz mocno ograniczonych możliwościach budżetowych. Pomimo tego, większość zapowiedzi z ubiegłorocznej kampanii wyborczej zostało zrealizowanych a miasto pomimo zadłużenia i deficytu budżetowego który dotyka coraz większą liczbę samorządów w całej Polsce, funkcjonuje stabilnie. Już na początku kadencji, w sierpniu zeszłego roku, przyjęto projekt uchwały dotyczący obniżenia czynszów za lokale komunalne oraz obniżenia cen biletów komunikacji miejskiej.
Jednocześnie wprowadzono oszczędności w spółkach miejskich jak i samym urzędzie. Zrezygnowano z jednego stanowiska wiceprezydenta oraz ze stanowisk doradców. Podjęto również restrukturyzację Zarządu Budynków Komunalnych . Pierwszy raz mieszkańcy nie weszli z początkiem roku z podwyżkami. Nie zmieniły się opłaty za odprowadzenie ścieków oraz ceny wody.
Z dniem 1 kwietnia weszły w życie niższe opłaty za wywóz śmieci. Wprowadzono Kartę Dużej Rodziny, czyli systemu zniżek dla rodzin wielodzietnych. W grudniu zeszłego roku miasto wygrało konkurs na przeprowadzenie inwestycji sportowo-rekreacyjnej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury. Przypomnijmy, że rywalizację na projekt wart 25 mln zł wygraliśmy z takimi ośrodkami miejskimi jak Olsztyn i Ostróda. W mieście pojawiają się nowi inwestorzy.
Na Modrzewinie Południe objętej specjalna strefą ekonomiczną zezwolenie na prowadzenie działalności otrzymały firmy Elstar, Promus, Nutrimilk, Dan-Stal oraz Acoustics. Przy ul. Żuławskiej powstaje nowa fabryka firmy „ Meble Wójcik”. W pierwszym etapie inwestycji planowany jest wzrost zatrudnienia o 125 osób. Prezydent Wilk jak i całe środowisko Prawa i Sprawiedliwości jest gorącym zwolennikiem budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. Projekt zapoczątkowany przez Premiera Jarosława Kaczyńskiego jest bliski realizacji. Trwa ponawianie apeli do Premiera rządu Donalda Tuska o rozpoczęcie prac. Z powodu decyzji wszystkich radnych klubów opozycyjnych PO, SLD oraz KWW Wróblewskiego nie podjęto uchwały dotyczącej likwidacji Straży Miejskiej. W zamian zapowiedziano jej reorganizację. Projekt zmian w funkcjonowaniu tej formacji ma do końca sierpnia przedstawić komendant Jan Korzeniowski.
Poprawiono kontakt prezydenta oraz urzędników z mieszkańcami Elbląga. Przeprowadzono cykl rozmów z mieszkańcami we wszystkich elbląskich dzielnicach. Spotkania te przyniosły konkretne interwencje pracowników samorządowych dotyczące min. spraw mieszkaniowych elblążan. Obecnie trwają przygotowania w związku z przeprowadzeniem konsultacji społecznych z mieszkańcami, które mają dotyczyć sprawy włączenia naszego miasta do obszaru województwa pomorskiego.
Uważamy, że instrument konsultacji jest właściwszy od referendum które nie gwarantuje zmiany przynależności administracyjnej. Poprzez zwołanie nadzwyczajnej sesji rady miasta, doprowadzono do zgody na sprzedaż czterech w pełni uzbrojonych działek po 14 Batalionie Remontu Lotnisk przy ul. Lotniczej. Miasto rozmawia z inwestorami chcącymi nabyć te nieruchomości w drodze przetargu. Z powodu potrzeby aktywizacji zawodowej młodzieży oraz osób bezrobotnych, prezydent wraz z Elbląską Izbą Gospodarczą uruchomił projekt skierowany do ludzi młodych „Grasz o Wakacyjny Staż 2014”, dzięki któremu oddano do dyspozycji 24 miejsca płatnych staży w elbląskich przedsiębiorstwach. Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania na podstawie umowy podpisanej z Powiatowym Urzędem Pracy uruchomiło tzw. „ Eko Patrol”, będący formą aktywizacji zawodowej bezrobotnych w wieku 50 + . Część z tych osób po zakończeniu płatnych staży ma szanse otrzymać etat w miejskiej spółce.
Odwołując się do spraw związanych z budżetem miasta należy przypomnieć fakt że prezydent przejął zobowiązania finansowe po swoich poprzednikach, komisarzu Marku Bojarskim oraz odwołanym prezydencie Grzegorzu Nowaczyku. Otrzymał on jednak absolutorium z wykonania budżetu, a radni zaopiniowali pozytywnie jego sprawozdanie za rok 2013. Rada przyjęła również uchwałę budżetową na rok 2014. Wszystkich palących tematów i problemów nie da się zrealizować podczas skróconej 1,5 rocznej kadencji samorządu.
W związku z obecnym nasilonym ożywieniem medialnym będziemy na bieżąco reagować na wszystkie nieuzasadnione zarzuty ze strony opozycji. Zarówno tej mającej swoich przedstawicieli w radzie miasta jak i poza nią.
Forum Młodych Prawo i Sprawiedliwość w Elblągu