› dzieci i rodzina
11:37 / 17.08.2015

Mniej niż 6% elblążan posiada Kartę Dużej Rodziny

Mniej niż 6% elblążan posiada Kartę Dużej Rodziny

Niespełna 6% - taki odsetek mieszkańców Elbląga posiada Kartę Dużej Rodziny. Z czego to wynika? Czy z tego, że elblążanie mają niewielkie rodziny, czy może dlatego, że jesteśmy przez urzędy za mało informowani? 

KDR przysługuje osobom, które mają na swym utrzymaniu conajmniej troje dzieci. Osoby legitymujące się taką kartą mogą taniej skorzystać z usług zarówno firm prywatnych, jak i publicznych na terenie całej Polski, które zgłosiły się do akcji.

Będąc posiadaczem KDR możemy za mniejsze pieniądze kupować produkty spożywcze, paliwo, odzież, książki i zabawki czy podróżować koleją i komunikacją publiczną. Także odwiedzenie teatru, czy kina będzie tańsze. Według informacji podanych na stronie www.rodzina.gov.pl, osoby będące w posiadaniu KDR mogą skorzystać z tańszych usług w 7,6 tys. miejsc w całej Polsce.

Transport

Rodzice i małżonkowie rodziców kupują bilety kolejowe ze zniżką 37% na jednorazowy przejazd oraz 49% na tzw. bilety okresowe. KDR nie zmieniła ustawowych ulg przyznawanym uczniom i studentom, a dodatkowo PKP Intercity S.A. oferuje 30% zniżkę na jednorazowe przejazdy, jeśli tylko tym samym pociągiem (i w tej samej klasie) podróżować będą minimum 2 osoby legitymujące się KDR.

Spółka Przewozy Regionalne posiadaczom karty oferuje zakup REGIOkarty rocznej (dla każdego członka rodziny), która będzie kosztować 140 zł (cena "normalna" to 175 zł) - dzięki niej będzie można skorzystać z taryfy RAZEM, co przy kupowaniu biletów jednorazowych daje zniżkę 30%, a przy bilecie miesięcznym 15%. Posiadacz REGIOkarty może liczyć na zniżki w Przewozach Regionalnych (tam też zniżki oferowane przez REGIOkartę łączą się z ustawowymi zniżkami), Arriva RP, Kolejach Dolnośląskich, Kolejach Śląskich i Kolejach Wielkopolskich. Koleje Małopolskie mają dla posiadaczy KDR zniżkę 30% za przejazdy jednorazowe. Karta nie blokuje ustawowych zniżek.

Rekreacja i rozrywka

Sezon wakacyjny dla dużych rodzin to niemały orzech do zgryzienia. Są jednak miejsca w Polsce (jest ich około 200), gdzie wielodzietne rodziny mogą liczyć na zniżki. Jednym z nich jest Camping Alexa w Chłapowie (pomorskie), gdzie za okazaniem KDR można liczyć na 10% zniżki na pobyt na polu campingowym, na wynajem przyczepy czy pokoju oraz na posiłki w restauracji.

W Giżycku możemy z 10% zniżką wziąc udział w rejsach i kursach żeglarskich w Szkole Żeglarstwa Szekla.

Także na południu Polski czekają zniżki - bezpłatnie można wejść do Pienińskiego Parku Narodowego, a za pół ceny na galerię widokową Trzech Koron i Sokolnicy. W Zakopanem 5% niżki na wyżywienie i 20% zniżki na nocleg oferuje Schronisko PTTK na Hali Ornak.

Warunki przyznawania Kart Dużej Rodziny

Karta przysługuje wszystkim wielodzietnym rodzinom bez względu na zarobki rodziców. Warunkiem jest jedynie wiek dzieci - w przypadku rodziny mającej troje pociech, karta przysługuje rodzinie do momentu, w którym najstarsze dziecko kończy 18 rok życia lub 25 rok życia, jeśli tylko kontynuuje naukę. Bez ograniczeń wiekowych są dzieci, które mają orzeczenie o umiarkowanym, albo znacznym stopniu niepełnosprawności. O wydanie karty mogą ubiegać się również rodzice zastępczy, a kartę mogą posiadać także rozwodnicy oraz osoby żyjące w związkach nieformalnych, jeśli tylko posiadają co najmniej troje dzieci.

Elblążanie, którzy chcieliby otrzymać KDR (i którzy spełniają podane wyżej warunki) powinni udać się do Departamentu Społecznego Urzędu Miejskiego w Elblągu przy ul. Kosynierów Gdyńskich 42. Osoby spoza Elbląga mogą kartę uzyskać w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Elblągu, który znajduje się przy ul. Browarnej 85.

Według danych otrzymanych od rzecznika Urzędu Miejskiego wydano w Elblągu 2642 Ogólnopolskie oraz 4232 Elbląskie Karty Dużej Rodziny.

Biorąc pod uwagę, że na grudzień 2014 w naszym mieście, według Głównego Urzędu Statystycznego mieszka ponad 122 tys. osób, to liczba wydanych KDR nie jest duża - ma ją niespełna 6% elblążan. Zapytaliśmy rzecznika Urzędu Miejskiego w Elblągu w jakich miejscach mieszkańcy naszego miasta korzystają z kart, jednakże spotkaliśmy się z odpowiedzią, że urząd nie zajmuje się monitorowaniem użytkowania kart. A szkoda, bo dzięki takim informacjom można byłoby się przekonać, czy elblążanie chętnie sięgają po zniżki.

Niestety, jak to ze zniżkami i ułatwieniami bywa, wiele firm, które dołączyły do akcji i proponują rodzinom zniżki, są najczęściej poza finansowymi możliwościami przeciętnego Polaka. Statystyki mówią, że posiadacze karty najczęściej korzystają ze zniżek w komunikacji publicznej i w pociągach.

Niezbędne do złożenia wniosku dokumenty znajdują się na stronie internetowej www.rodzina.gov.pl. Wyrobienie kart jest darmowe.

A Wy, czy posiadacie KDR? Czy w Elblągu są ciekawe miejsca, w których można z niej skorzystać?

2
2
oceń tekst 4 głosów 50%