› bieżące
16:26 / 08.10.2013

Mobbing, nepotyzm i zastraszanie w Teatrze? Konfilkt dociera do ministra

Mobbing, nepotyzm i zastraszanie w Teatrze? Konfilkt dociera do ministra

fot. Konrad Kosacz

43 pracowników Teatru im. Aleksandra Sewruka podpisało się pod pismem do ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego. To efekt anonimu, który wpłynął do Ministerstwa Kultury, w którym zarzuca się dyrektorowi Teatru nepotyzm, mobbing i konfliktowanie zespołu.

Reakcją na anonimowe pismo, które 7 października br. wpłynęło do Ministerstwa Kultury, jest kolejny list, tym razem z podpisami 43 pracowników Teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu.

W historii kultury polskiej pięknie obnażyła mechanizm posługiwania się i szafowania opinią w imieniu ogółu Olga Lipińska w swoim Kabarecie, gdzie wielokrotnie w latach 80. używano hasła „My, Zespół”. Zespół Teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu, nie skrywający się pod anonimowym pismem, zupełnie inaczej, podpisany z imienia, nazwiska i piastowanej funkcji, pragnie zapewnić, że skierowane do Pana Ministra pismo z dnia 07.10.2013. roku, jest manipulacją odbiegającą od stanu rzeczywistego. W ciągu minionych dziesięciu lat, gdy stanowisko Dyrektora Naczelnego i Artystycznego piastuje Mirosław Siedler, Teatr nasz rozkwitł, ugruntował swą pozycję na mapie kulturalnej kraju, zaistniał także w świadomości wielu europejczyków. Instytucja została oddłużona, pozyskujemy środki zewnętrzne, realizujemy projekty krajowe i unijne, wystawiamy spektakle uznawane za wydarzenia artystyczne. Działania firmowane przez dyrekcję są wynikiem wytężonej pracy wszystkich działów pracowniczych Teatru. Zszokowani jesteśmy pomówieniami i oszczerstwami zawartymi w piśmie do Pana Ministra.

Nie ma w naszej instytucji żadnego konfliktu, nie ma mobingu, ani nepotyzmu, wręcz odwrotnie jest wytężona praca, której efektem są twórcze działania i dobra kondycja finansowa naszej instytucji.

Wczoraj, na łamach serwisu e-teatr.pl ukazał się list, podpisany przez "zespół aktorski", w którym czytamy:

"Chcielibyśmy wyrazić swoje głębokie zaniepokojenie przedłużeniem kontraktu obecnemu dyrektorowi Teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu z pominięciem procedury konkursowej przewidzianej w ustawie o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej.

Od dłuższego czasu informujemy władze samorządowe o nadużyciach związanych z działalnością obecnego dyrektora Mirosława Siedlera. Wielokrotnie wysyłaliśmy pisma do Marszałka Województwa Warmińsko - Mazurskiego w tej sprawie. Ponadto odbyło się spotkanie zespołu aktorskiego z władzami województwa dotyczące przypadków mobbingu, nepotyzmu, zastraszania oraz psychicznego nękania pracowników teatru. Jak na razie jedynym wymiernym efektem naszych działań były zwolnienia aktorów.

Niestety tak zwane myślenie słupkami i czysto ekonomiczne podejście do instytucji kultury spowodowało, że osoba która depcze godność pracowników i niszczy wspólnotę jaką jest teatr, została pozostawiona na stanowisku z pominięciem transparentnych procedur postulowanych od dawna przez środowisko ludzi kultury.

Mając w pamięci zaangażowanie Ministerstwa w dążenie do tego, aby przy powoływaniu dyrektorów instytucji kultury dominowała zasada wyłaniania kandydata na stanowisko dyrektora w drodze konkursu, zwracamy się do Pana z prośbą o pomoc w rozwiązaniu opisanej przez nas sytuacji. Zaangażowanie Pana Ministra z pewnością pozwoli na spokojne i racjonalne rozwiązanie konfliktów, które niszczą elbląski teatr".

To pismo trafiło do Ministra Kultury oraz do marszałka województwa Jacka Protasa.

5
1
oceń tekst 6 głosów 83%

Powiązane artykuły

Konflikt w Teatrze. Wicemarszałek czeka na opinie

09.10.2013 komentarzy 3

Wicemarszałek Anna Wasilewska nie potwierdza zarzutów, jakie wobec dyrektora elbląskiego Teatru kieruje grupa aktorów. Jednak jak informuje, sprawa...

Anonimy fabrykowane są przez ludzi, którzy powiedzieli, że zniszczą nas

11.10.2013 komentarzy 3

„Jedną z najstraszliwszych ułomności w życiu człowieka jest tchórzostwo”. Na takim tle wystąpił dziś dyrektor teatru, Mirosław Siedler. I...

Los dyrektora Siedlera nadal niepewny. Teatr czeka na decyzję

18.11.2013 komentarzy 1

Marszałek Jacek Protas nadal nie podjął decyzji w sprawie powołania na stanowisko dyrektora Teatru im. A. Sewruka Mirosława Siedlera. Powołanie miałoby się...

Teatr będzie miał nowego dyrektora? Jednak konkurs

25.11.2013 komentarzy 4

Urząd Marszałkowski w Olsztynie zdecydował, że jednak to otwarty konkurs wyłoni dyrektora Teatru im. A. Sewruka w Elblągu. To efekt bardzo rozbieżnych stanowisk w...