› bieżące
13:13 / 05.10.2021

Mobilne KTG dla mieszkanek Elbląga

Mobilne KTG dla mieszkanek Elbląga

fot. UM Elbląg

Urząd Miejski w Elblągu we współpracy z innowacyjną firmą telemedyczną Nestmedic S.A. rozpoczyna pilotażowy program w zakresie telemedycyny. W ramach pilotażu ciężarne kobiety zamieszkałe w Elblągu, będą mogły bezpłatnie wypożyczyć system do zdalnego monitorowania dobrostanu płodu – KTG Pregnabit.

Jest to urządzenie telemedyczne, pozwalające na przeprowadzenie badania KTG w dowolnym miejscu i czasie, bez konieczności wizyty w szpitalu. Usługa dostępna jest 24 h/7. Zapisy KTG są na bieżąco analizowane przez specjalistów z Medycznego Centrum Telemonitoringu.

Wykwalifikowany personel medyczny jest w stałym kontakcie z pacjentką i w przypadku nieprawidłowości w badaniu wdraża odpowiednie procedury, z wezwaniem karetki włącznie. Kto może skorzystać? O wypożyczenie urządzenia KTG Pregnabit mogą ubiegać się kobiety w ciąży pojedynczej, od 35 tygodnia ciąży podwyższonego ryzyka, zamieszkałe na terenie Miasta Elbląg.

Kobiety spełniające powyższe warunki i chcące wziąć udział w programie muszą zgłosić się do Departamentu Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego pod nr telefonu 55 239-30-28, od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-13.00.

Jeśli pacjentka spełnia kryteria udziału w Programie zostanie skierowana do kontaktu z Medycznym Centrum Telemonitoringu, które to po wypełnieniu specjalistycznej ankiety zdecyduje o ostatecznym udziale w Programie, a także dostarczy sprzęt KTG oraz wytłumaczy zasady i sposób korzystania z urządzenia. Jak wykonać badanie? Pacjentka samodzielne przeprowadza badanie KTG, według wskazówek otrzymanych przez personel medyczny. Pomiar trwa 30 min. Wykonywany jest z wyznaczoną częstotliwością, w sugerowanych porach i sytuacjach.

W przypadku zagrożenia personel natychmiast kontaktuje się z pacjentką telefonicznie. Pacjentka otrzymuje sms-em potwierdzenie w przypadku poprawnego zapisu KTG. Przyszła mama zyskuje pewność, że jej dziecko jest bezpieczne. Medyczne Centrum Telemonitoringu przechowuje dane na zabezpieczonych serwerach.

Do niewątpliwych zalet korzystania z urządzenia należą: wzrost poczucia bezpieczeństwa i kontroli nad ciążą, komfort i wygoda wykonania badania, wysoka dokładność i niezawodność pomiaru oraz wczesne wykrywanie ewentualnych komplikacji.

Zakres usługi – 10 urządzeń do wykorzystania rotacyjnie Przewidywany koszt pilotażu w 2021 roku – 6.500 zł., z możliwością zwiększenia w przypadku wolnych terminów i zainteresowania.

Elbląg jest trzecim samorządem (po Wrocławiu i Gminie Kurów), który przystępuje do pilotażu.

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%