› bieżące
11:34 / 18.03.2013

Mobilny fachowiec w nowoczesnej Europie - staże zagraniczne dla uczniów ZSIŚiU

Mobilny fachowiec w nowoczesnej Europie - staże zagraniczne dla uczniów ZSIŚiU

Zespół Szkół Inżynierii Środowiska i Usług im. Mikołaja Kopernika ogłosił projekt „Mobilny fachowiec w nowoczesnej Europie”.

W projekcie uczestniczyć będą uczniowie Zasadniczej Szkoły Zawodowej Zespołu Szkół Inżynierii Środowiska i Usług w Elblągu kształcący się w zawodach: cieśla i technolog robót wykończeniowych w budownictwie. Uczestnicy stażu, wyłonieni w wyniku procedury rekrutacyjnej, zostaną przygotowani pod względem pedagogicznym, kulturowym, językowym i zawodowym. Odbędą staż w niemieckich przedsiębiorstwach budowlanych w Lipsku. Grupa 16 uczniów wyjedzie na staż z opiekunami w okresie od 07.04.2013 do 27.04.2013. W organizację pobytu uczestników za granicą będzie zaangażowana organizacja pośrednicząca Vitalis GmbH z Lipska. Projekt „Mobilny fachowiec w nowoczesnej Europie” finansowany jest ze środków realizowanego przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji projektu systemowego EFS, PO KL pt: finansowany w ramach realizowanego przez FRSE projektu systemowego EFS, PO KL pt: „Staże i praktyki zagraniczne dla osób kształcących się i szkolących zawodowo”.

Udział w zagranicznym stażu pozwoli na kształtowanie umiejętności zastosowania posiadanej wiedzy w praktyce. Podczas swego pobytu w Niemczech uczniowie zapoznają się z materiałami budowlanymi i technologiami stosowanymi w tym kraju oraz zasadami organizacji pracy na budowie. Porównają również swoje doświadczenia zawodowe wyniesione z zajęć praktycznych. W trakcie stażu uczniowie poszerzą swą wiedzę i umiejętności z zakresu organizacji i techniki pracy. Zdobędą praktyczne doświadczenia zawodowe, poznają też procedury obowiązujące w krajach Unii Europejskiej, co korzystnie wpłynie na ich późniejsze przygotowanie zawodowe. Dzięki odbyciu zagranicznej praktyki zawodowej młodzież będzie miała szansę stać się konkurencyjna na rynku pracy i poszukiwana przez pracodawców, a udział w stażu pozwoli im podnieść poziom poczucia własnej wartości. Pobyt za granicą przyczyni się do doskonalenia umiejętności posługiwania się językiem niemieckim oraz kształtowania postaw samodzielności, odpowiedzialności i przedsiębiorczości. Nastąpi także podniesienie kompetencji zawodowych. Uczestnicy stażu poznają nowe metody pracy, zdobędą konkurencyjną pozycję na rynku. Zostaną zapoznani z perspektywami kariery zawodowej.

W projekcie zostanie także dokonana analiza, jak przebiega proces kształcenia kandydatów do pracy w sektorze budownictwa w kraju partnerskim oraz zostaną opracowane profile kompetencyjne i kwalifikacyjne ECVET dla wybranych zawodów w oparciu o europejskie ramy kwalifikacji.

Koordynator projektu: Dorota Bajor

3
0
oceń tekst 3 głosów 100%