› poradnik
11:18 / 19.03.2021

Moda na makramę. Skąd się bierze? Co można zrobić tą techniką?

Moda na makramę. Skąd się bierze? Co można zrobić tą techniką?

Już od kilku sezonów makramy są absolutnym hitem wnętrzarskiego świata. Powodów ich popularności nie trzeba jednak długo szukać. Najważniejszy z nich jest z całą pewnością wygląd. Tego typu ozdoby świetnie się prezentują i doskonale komponują z wystrojem w stylu boho, rustykalnym i podobnymi. Nie bez znaczenia jest też fakt, że są one często wykonywane własnoręcznie – przez samych użytkowników danego wnętrza lub ich bliskich.

  1. Makrama. Co to jest? Jak się ją wykonuje? Czy robienie makram jest trudne?

  2. Moda na makramę nie ustaje. Jakie ozdoby można wykonać tą techniką?

  3. Sznurki do makramy. Jak wybrać najlepsze i gdzie warto je kupić?

Chociaż niektórym mogą wydać się nowym pomysłem, w rzeczywistości technika ich wytwarzania ma już tysiące lat. Pierwsze makramy powstały bowiem już w starożytności w Asyrii i Babilonii, skąd szybko dotarła na Stary Kontynent. Popularność tego typu ozdób wcale nie osłabła w średniowieczu, kiedy uznawane były one za wręcz niezbędny atrybut bogatych wnętrz. Potem na jakiś czas zniknęły z głównego nurtu, by obecnie powrócić w triumfalnym stylu.

Makrama. Co to jest? Jak się ją wykonuje? Czy robienie makram jest trudne?

Makrama to nic innego, jak technika wykonywania różnego rodzaju ozdób ze sznurków. W przeciwieństwie do wielu podobnych sposobów, makrama wykorzystuje jedynie naturalny, ręczny splot, bez żadnych narzędzi czy akcesoriów. Umiejętnie wykonane ozdoby wyróżniają się nie tylko oryginalnym, atrakcyjnym wyglądem, ale też mocnym splotem i, co za tym idzie – sporą wytrzymałością. Jest to też technika, która daje naprawdę duże możliwości, czego wynikiem jest różnorodność form, wzorów i poszczególnych splotów.

Stworzenie najbardziej skomplikowanych ozdób wymaga dużej wprawy i sporych umiejętności. Tworzenie makram nie jest jednak sztuką tajemną i przy odrobinie zdolności manualnych każdy może się tego nauczyć. Należy jednak zacząć od najmniej skomplikowanych wzorów, by następnie stopniowo przechodzić do bardziej złożonych i wymagających projektów. Satysfakcja z efektów ręcznej pracy i zdobywania coraz to nowszych umiejętności – bezcenna!

Moda na makramę nie ustaje. Jakie ozdoby można wykonać tą techniką?

Jak już wspomnieliśmy, makrama to technika, za pomocą której możecie stworzyć najróżniejsze ozdoby. Świetnie nadaje się między innymi do robienia niebanalnej biżuterii – na przykład zakładanej na stopy, nadgarstki lub dekolt. Tak wykonaną biżuterię z powodzeniem możecie łączyć ze stylizacjami w stylów boho, hippie lub gipsy. W połączeniu ze sztywnymi dodatkami, techniką makramy możecie też wykonać kolczyki, broszki lub podobne ozdoby.

Makrama to również świetny sposób na udekorowanie mieszkania. Tą techniką możecie wykonać między innymi ozdoby ścienne, pokrowce na poduszki, koce, narzuty lub niewielkie detale, ożywiające wygląd innych elementów aranżacji. Niekiedy spotyka się wykonane w ten sposób hamaki czy kwietniki. Poza tym dużą popularnością cieszą się makramowe torby i worki, które można wykorzystać na wiele sposobów – zarówno w domu, jak i jako element wspomnianych stylizacji.

Sznurki do makramy. Jak wybrać najlepsze i gdzie warto je kupić?

Powodzenie zabaw z makramą zależy nie tylko od waszych umiejętności i zaangażowania, ale też tego, jakich sznurków użyjecie do wykonania ozdób. Te powinny nie tylko dobrze wyglądać i być miękkie w dotyku, ale cechować się wysoką wytrzymałością. Ma to znaczenie nie tylko dla właściwości gotowych wyrobów, ale też waszej przyjemności podczas pracy – a ta przecież w tym wszystkim jest zdecydowanie najważniejsza!

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%