15:36 / 08.04.2013

Moja Tulipanka - Joe Randolph Ackerley

Moja Tulipanka - Joe Randolph Ackerley

Ceniony i szanowany brytyjski literat J. R. Ackerley nie uważał siebie za miłośnika psów w dniu, w którym – będąc już w średnim wieku – przyjmuje pod opiekę osiemnastomiesięczną sukę o imieniu Tulipanka. Choć nigdy wcześniej nie uważał się za miłośnika psów z rosnącym zainteresowaniem obserwuje zachowania i zwyczaje Tulipanki, która po jakimś czasie okazuje się miłością jego życia, czasem trudną lecz oddaną wieloletnią towarzyszką.

Moja Tulipanka jest żartobliwą, a zarazem przepojoną tkliwością opowieścią o trwającej przez lat szesnaście przyjaźni między nimi, zawierającą głębokie i subtelne rozważania nad odmiennością każdego z przyjaciół. Osobliwe, chwilami kłopotliwe lub wręcz agresywne zachowania Tulipanki i jej szczególne, właściwe psom upodobania zobowiązywały jej pana do wytrwałych, niejednokrotnie wyczerpujących wysiłków mających zapewnić owczarkowi pełnię życiowego komfortu.

W roku 2009 powstał animowany film bazujący na książce Ackerley’a pod tytułem My Dog Tulip, wyreżyserowany przez Paula and Sandrę Fierlinger. Surowy, prosty styl animacji i monochromatyczna kolorystyka podkreślają żartobliwy i sentymentalny zarazem nastrój filmu. W amerykańskiej wersji głosów postaciom z kreskówki użyczyli znani aktorzy m.in. Christopher Plummer oraz Isabella Rossellini. To pierwszy pełnometrażowy film animowany, który został narysowany i namalowany ręcznie, lecz bez użycia papieru, z wykorzystaniem wyłącznie technologii komputerowej.

Poniżej fragment filmu:

Jest to jedno z najwspanialszych arcydzieł na temat zwierząt.
- Christopher Isherwood

Ta książka jest portretem nowego psa – uformowanym na podobieństwo portretów Nowej Kobiety – postrachu pokolenia naszych dziadków.
- E. M. Forster

Nakreślony przez Ackerleya portret Tulipanki nie ma na celu przywoływania czytelnikowi na pamięć tradycyjnych, sentymentalnych wyobrażeń o psach i ich przyjaznych uczuciach dla człowieka; jest jednak przepojony pragnieniem jej zrozumienia i szczerym jej umiłowaniem.
- Michiko Kakutani, The New York Times

Jedno z prawdziwych klasycznych dzieł na temat niezwykłych stworzeń jakimi potrafią być psy.
- The New Yorker

J. R. Ackerley (1896 – 1967) był cenionym angielskim pisarzem i wydawcą, edytorem dzieł wielu znanych brytyjskich poetów i pisarzy.. Przez wiele lat kierował działem literackim czasopisma The Listener, wydawanego przez BBC. Opublikował trzy tomy wspomnień – Hindoo Holiday, Moją Tulipankę i My Father and Myself – oraz powieść We Think The World of You.


Moja Tulipanka
Tytuł oryginału: My dog Tulip
Ilość stron: 176, oprawa miękka, format: 125x200,
ISBN 978-83-63773-19-9, cena: 29,00 PLN
Premiera: 07.03.2013r.

www.studioemka.com.pl
www.facebook.com/studioemka
Kontakt: Dominika Kwintal, tel. 22/ 628 08 38 e-mail: wydawnictwo@studioemka.com.pl

3
0
oceń tekst 3 głosów 100%