› bieżące
15:35 / 09.09.2019

Monitoring w domu – informacje techniczne

Monitoring w domu – informacje techniczne

Bezpieczeństwo jest jedną z podstawowych potrzeb, jakie należy zapewnić swojej rodzinie. Dom to swoisty azyl – to właśnie pośród tych kilku ścian można poczuć się najbardziej komfortowo, by odpocząć i zregenerować siły na kolejny dzień w pracy lub w szkole. Co jest w stanie zapewnić maksymalny poziom bezpieczeństwa? Istnieją zewnętrzne firmy monitorujące obiekt, jest alarm przeciwwłamaniowy, a także solidne drzwi i okna antywłamaniowe. Obecnie coraz więcej osób decyduje się na monitoring domu poprzez montaż kamer.

Czy warto?

Inwestycja w domowy monitoring może być nieco kosztowna, lecz poziom bezpieczeństwa, jaki gwarantuje, z pewnością jest wart swojej ceny. Za pośrednictwem kamer można obserwować co dzieje się w domu podczas naszej nieobecności, można szybko sprawdzić, czy niemowlę śpi w pokoju obok, a nawet obserwować ruch domowników w czasie rzeczywistym. Tego typu system zabezpieczeń szczególnie zdaje egzamin podczas wypraw za granicę, kiedy w każdym momencie można sprawdzić, czy obiekt stoi w nienaruszonym stanie.

Jaka kamera najlepsza

Szeroki wachlarz zalet przemawia za inwestycją w dobrej jakości sprzęt. Na rynku dostępne są setki modeli kamer, spośród których każda posiada przydatne funkcje. Jak wybrać tę najlepszą? Przede wszystkim sprzęt wcale nie musi być drogi. Można zdecydować się na kamery, które za niewielką kwotę spełnią wszystkie oczekiwania domowników. Sprzęt przeznaczony do użytku wewnętrznego nie musi mieć obudowy odpornej na warunki atmosferyczne. Kolejną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, jest przetwornik obrazu. Pod uwagę najlepiej wziąć kamerę, która dobrze poradzi sobie z rejestrowaniem obrazu również porą nocną i wieczorową. Jeśli zależy nam na dobrej widoczności w nocy, należy wybrać kamerę o wysokiej rozdzielczości.

Równie istotny jest obiektyw. Niektóre modele mają wbudowany obiektyw, do innych zaś można go dokupić. W drugim przypadku pole manewru jest nieco większe, ponieważ samodzielnie można dobrać np. kamerę obrotową czy obiektyw szerokokątny.

Wysokość montażu kamer

Miejsce montażu kamer oraz ich wysokość jest istotnym czynnikiem, wpływającym na jakość obrazu i kąt obserwacji. Optymalna, zalecana przez fachowców wysokość wynosi nie więcej niż 4 metry. Kamera zawieszona wyżej może mieć co prawda lepsze pole widzenia, lecz kąt obserwacji jest zbyt duży, a sama odległość do celu jest zwyczajnie zbyt duża.

Rozmieszczenie kamer

Biorąc pod uwagę średniej wielkości dom jednorodzinny, fachowcy zalecają montaż 4 kamer skierowanych w kluczowe miejsca. Rozmieszczenie kamer jest kwestią indywidualną, ponieważ zależy od preferencji domowników. Warto jednak posłuchać rad doświadczonych specjalistów, jeśli sugerują rozmieszczenie kamer w strategicznych miejscach. Prawidłowy układ systemu pozwoli na czynną obserwację wnętrz z każdego miejsca na świecie. Kamery powinny być umiejętnie ukryte, aby nie zostały dostrzeżone przez ewentualnych włamywaczy (niektórzy chcą pozostawić jedną kamerę „na widoku” w celu odstraszenia rabusiów).

Artykuł powstał we współpracy z https://www.wideorejestratory24.pl/pl/n/Monitoring-domu-dlaczego-warto-w-niego-zainwestowac/130

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%