› poradnik
12:15 / 31.08.2016

Monitoring wizyjny na zewnętrz

Monitoring wizyjny na zewnętrz

Producenci systemów monitoringu wizyjnego wykorzystują podczas ich projektowania oraz tworzenia najnowsze technologie, dzięki czemu stają się one coraz bardziej niezawodne i trwałe. Do plusów tego ciągłego rozwoju należą również łatwość obsługi i szybkość instalacji. Wymienione cechy bardzo przydają się w przypadku monitoringu zewnętrznego.

Sieć monitoringu wizyjnego coraz ciaśniej oplata przestrzeń, w której żyjemy. Trudno byłoby nam z pewnością wymienić miejsca, szczególnie w dużych miastach, które są wyjęte spod stałej obserwacji.

Coraz częściej na monitoring decydują się osoby prywatne, które chcą starannie zabezpieczyć teren wokół swojego domu. Takie zabiegi mają służyć uniemożliwieniu wstępu na teren posesji osobom postronnym. Dom ma być przecież naszym azylem, w którym każdy z mieszkańców dobrze i bezpiecznie się czuje. Na co zwrócić szczególną uwagę podczas kupowania systemu monitoringu zewnętrznego? Co jest ważne, na czym natomiast możemy zaoszczędzić? Oto kilka wskazówek, którym warto przyjrzeć się z bliska.

Po pierwsze - monitoring domowy musi charakteryzować się dyskrecją, nie może szpecić elewacji, wręcz przeciwnie, powinien z nią harmonizować. Nie są wskazane zatem, ani potrzebne, duże modele kamer - to zbędny wydatek. Lepiej zdecydować się na mniejsze modele, które umieścimy w strategicznych punktach.

Podczas wyboru kamery musimy zainteresować się wytrzymałością jej obudowy. Musi być ona odporna na wszelkie uszkodzenia mechaniczne. Może przecież paść ofiarą ataku wandali przechodzących obok naszej posesji, może zostać uszkodzona przez włamywacza, w celu zniszczenia dowodów przestępstwa. Obudowa powinna także chronić urządzenia przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi - deszczem, wiatrem, wilgocią, wysokimi temperaturami oraz mrozami. Inne czynniki zewnętrzne, takie jak kurz, pył, itp., także powinny zostać skutecznie odseparowane od wnętrza kamery.

Kolejna kwestia to ilość potrzebnych nam kamer. Wszystko zależy w tym przypadku od powierzchni, którą chcemy objąć monitoringiem. Zanim określimy konkretną liczbę, musimy zastanowić się, gdzie umieścić urządzenia. Z pewnością kamera musi znaleźć się przy bramie wjazdowej lub furtce. Powinniśmy także pomyśleć o umieszczeniu kamer na ogrodzeniu, w miejscach, które osoba postronna mogłaby łatwo sforsować niezauważona z domu czy od strony drogi. Na przykład w miejscach zarośniętych roślinnością lub schowanych za wysokimi, rozłożystymi drzewami. Monitoring powinien objąć także wjazd do garażu i wejście do wszystkich pomieszczeń gospodarczych, przez które włamywacz mógłby się dostać do środka. Jednak, jeśli takich wejść jest dużo, system monitoringu wizyjnego można połączyć z systemem alarmowym. Czujki magnetyczne umieszczone na oknach i drzwiach lub czujki kurtynowe doskonale będą współpracować z kamerami i uzupełniać ochronę.

Musimy podjąć jeszcze jedną ważną decyzję - czy stawiamy na system mniej nowoczesny lecz tańszy, czyli analogowy, czy też wolimy wydać więcej, zyskując w zamian wysoką jakość. Jeśli wybierzemy drugą opcję, na terenie naszej posesji pojawi się monitoring cyfrowy. Co dokładnie nam on da? Przede wszystkim bardzo wyraźny obraz, na którym widoczne będą nawet najmniejsze detale rejestrowanej sceny. Dzięki temu możliwa stanie się dokładna identyfikacja osób oraz obiektów - to ważne w przypadku włamania. Jednak kamery analogowe również spełnią swoją rolę, chociaż musimy liczyć się z tym, że obraz będzie mniej wyraźny. Mamy także do wyboru opcję pośrednią, czyli kamerę AHD. Łączy ona w sobie rozwiązania analogowe z cyfrowymi. A jej cena jest przystępna.

Źródło: http://www.kamery.pl/

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%