› bieżące
10:29 / 10.01.2012

Montaż płyt gipsowo-kartonowych - zrób to sam

Montaż płyt gipsowo-kartonowych - zrób to sam

Samodzielny montaż płyt gipsowo-kartonowych to nie lada wyzwanie. Wymaga on bowiem bardzo dużo wysiłku, a także jest uciążliwy i pracochłonny. Jak zatem ułatwić sobie to zadanie i wykonać je szybko i sprawnie? Wystarczy dobrać odpowiednie narzędzia! Pomocny będzie tutaj system do płyt gipsowo-kartonowych marki Wolfcraft. Dodatkowych rad, które ułatwią wykonanie tych prac, udzieli Beata Haligowska, Product Manager firmy Lange Łukaszuk s.j.

Wykonanie konstrukcji nośnej

Pierwszym krokiem przy stawianiu ściany z płyt gipsowo-kartonowych jest zamontowanie profili aluminiowych, które posłużą za ruszt całej konstrukcji.  Jako, że łączenie profili w jedną całość może sprawić problemy, warto zapatrzyć się w specjalne szczypce.

„Do szybkiego i trwałego łączenia profili aluminiowych Wolfcraft proponuje specjalne szczypce w wersji jednoręcznej. Z ich pomocą w prosty i szybki sposób można połączyć zarówno profile w kształcie C, jak i U o maksymalnej grubości 2 x 0,6 mm. Co istotne - dzięki zastosowaniu odpowiedniego przełożenia na rękojeści, zminimalizowana została siła potrzebna do łączenia profili”, wyjaśnia Beata Haligowska.

Docinanie płyt gipsowo - kartonowych

Kiedy mamy już zamontowane profile, możemy przystąpić do cięcia płyt. Zwykle używa się do tego ostrego noża, następnie zaś płyta przełamywana jest według wykonanej linii cięcia i od spodniej strony odcinana nożem.

„Docinanie i dopasowywanie mniejszych fragmentów płyt pod odpowiednim kątem może sprawiać duże trudności, dlatego też Wolfcraft proponuje użyć do tego celu specjalnego liniału z kątownikiem i poziomicą. Pozwala on wykonać długie, precyzyjne cięcie (o długości 920 mm) oraz bez wysiłku odwzorować żądany kąt na płycie gipsowo-kartonowej”, dodaje Beata Haligowska.

Po docięciu płyt na wymagany wymiar, trzeba wyrównać jej brzegi. Operację tą można wykonać przy pomocy struga do płyt z dwukomponentową rękojeścią i wymiennym zdzierakiem.

Montaż płyt do konstrukcji ściany i sufitu

Często zdarza się, że w prace remontowe w domu zaangażowana jest tylko jedna osoba. Wówczas ma ona problemy z samodzielnym podniesieniem i prawidłowym usytuowaniem montowanej płyty. W ofercie naszej firmy dostępne są dwa narzędzia, które mogą być w takim przypadku niezastąpione.

„Pierwsze to podnośnik płyt z hakiem podciągającym. To solidnie wykonane stalowe narzędzie umożliwia lekkie uniesienie postawionej do pionu płyty za pomocą naciśnięcia nogą - na zasadzie przeciwwagi. Jest to niezbędne, aby zachować właściwy odstęp od podłogi przy montażu płyt do konstrukcji ściany. Inne urządzenie ułatwiające pracę z płytą to podpórka sufitowa, która w przypadku samodzielnego montażu płyt na suficie pozwala na podparcie płyty i swobodną pracę przy jej montażu. Mechanizm zaciskowy ułatwia podnoszenie i opuszczanie podpórki na wysokość od 1,6 do 2,9 m”, mówi Beata Haligowska.

Dalszy montaż płyt gipsowo - kartonowych na ścianach i suficie ułatwi praktyczny zestaw klamer i krzyżaków. Klamry łączą płytę z konstrukcją, zaś praktyczne krzyżaki ułatwiają mocowanie płyty do konstrukcji stropu. Warto zaznaczyć, że po zamocowaniu płyty na stałe, klamry oraz krzyżaki można usunąć i wykorzystać w innym miejscu.

Mocowanie płyt

W celu przytwierdzenia płyty gipsowo - kartonowej do konstrukcji metalowej lub drewnianej stosuje się specjalne wkręty i bity. Najpopularniejszym bitem do wkręcania wkrętów w płyty jest bit PH2.

Beata Haligowska,  radzi: „Samodzielnie montując gips-kartony warto wiedzieć, że - aby po nałożeniu gipsu nie powstały nierówności - wkręty powinny być lekko zagłębione w płycie. Trzeba również pamiętać, że nie należy wkręcać ich zbyt głęboko, gdyż mogą one przerwać papier lub przełamać płytę. W prawidłowym wkręceniu wkrętów pomocne będą bity z ogranicznikiem głębokości oraz magnetyczny uchwyt bitów z ogranicznikiem głębokości wiercenia i praktycznym wycięciem dla lepszej widoczności bitu i śruby”.

Przy rozplanowaniu ułożenia płyt należy uważać, aby nie powstały fugi krzyżowe. Aby uniknąć powstawania rys i pęknięć na styku płyt, płyty te montować należy do konstrukcji ściany lub stropu z przesunięciem minimum 30 cm.

Prace wykończeniowe

Kiedy już przytniemy i przykręcimy płyty gipsowo-kartonowe, przychodzi czas na prace wykończeniowe. Połączenia płyt powinny zostać wzmocnione taśmą i wypełnione gipsem szpachlowym, a następnie należy je wyszlifować. Ten ostatni proces pozwala usunąć nadmiar masy i otrzymać idealnie równą powierzchnię.

„Szlifowanie to niestety etap bardzo pracochłonny, nieprzyjemny i uciążliwy - szczególnie z powodu ogromnego zapylenia. Dlatego też proponuję do wykonania tej części prac urządzenia, które zminimalizuje zapylenie i pomoże szybciej uzyskać zadowalający końcowy efekt. Jest to zestaw do bezpyłowego szlifowania płyt gipsowo-kartonowych, który zawiera ergonomiczny przyrząd do szlifowania ręcznego z dwukomponentowym uchwytem ze specjalną miękką strefą, a także nakładkę odsysacza pyłu, siatkę szlifującą i wąż odsysający. Za pomocą zestawu możliwe jest szlifowanie jednoręczne lub oburęczne bez wdychania pyłu. Co ciekawe, dzięki zastosowaniu przedłużacza teleskopowego zyskujemy również możliwość wygodnego szlifowania sufitu bez użycia drabiny. Istnieje także możliwość podłączenia zestawu do dowolnego odkurzacza przemysłowego”, mówi Beata Haligowska.

Wykonanie otworów pod puszki elektryczne

Jednym z ostatnich, ale nie najmniej istotnym etapem prac związanych z montażem płyt gipsowo-kartonowych jest wycięcie otworów pod puszki elektryczne.

„Pomocnym narzędziem będzie tutaj szablon do wycinania lokalizacji puszek z dwoma poziomicami ułatwiającymi prawidłowe wytrasowanie otworu pod puszki. Zintegrowana podziałka ułatwia pomiar odległości do drzwi i ram okiennych, dlatego też bez problemy zamontujemy puszkę w najdogodniejszym miejscu”, mówi Beata Haligowska.

Płyty gipsowo-kartonowe to prosty i tani sposób na zmianę wyglądu naszego domu czy mieszkania. Teraz, dzięki systemowi do płyt gipsowo-kartonowych marki Wolfcraft, nie musimy już liczyć na pomoc profesjonalistów – możemy zamontować je samodzielnie, w sposób szybki i bezproblemowy.

Poniżej przykładowe ceny urządzeń, które ułatwią wykonanie prac związanych z montażem tych płyt.

 

 • Szczypce w wersji jednoręcznej - cena brutto: 149,40 zł
 • Liniał z kątownikiem i poziomicą - cena brutto: 128,31 zł
 • Strug do krawędzi płyt z dwukomponentową rękojeścią i wymiennym zdzierakiem - cena brutto: 65,05 zł
 • Podnośnik płyt z hakiem podciągającym - cena brutto: 25,07 zł
 • Podpórka sufitowa -cena brutto: 60,22 zł
 • Zestaw klamer i krzyżaków - cena brutto: 60,54 zł
 • Bity z ogranicznikiem głębokości - cena brutto: 9,55 zł za 2 szt
 • Magnetyczny uchwyt bitów - cena brutto: 25,39 zł
 • Zestaw do bezpyłowego szlifowania płyt - cena brutto: 129,88 zł
 • Przedłużacz teleskopowy - cena brutto: 29,38 zł
 • Szablon do wycinania lokalizacji puszek  - cena brutto: 11,54 zł


Producent: Wolfcraft
Dystrybutor: Lange Łukaszuk www.langelukaszuk.pl
Źródło: www.gutpr.pl, info-budownictwo.pl
 

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%