› inwestycje miejskie
14:16 / 31.07.2014

Most Dolny znów wymaga naprawy

Most Dolny znów wymaga naprawy

fot. Michał Libuda

Miasto znów musi korzystać z tego, że Most Dolny, który otwarto w lipcu 2012 roku, jest na gwarancji. Po wcześniejszych konserwacjach oraz naprawach, na powierzchni mostu pojawiają się kolejne widoczne uszkodzenia. Mowa tutaj o popękanych kostkach, szczególnie tam, gdzie chodzą piesi.

- Zachowanie się nawierzchni na Moście Dolnym (w ciągu ul. Studziennej) wynika z różnicy w rozszerzalności materiałów użytych do budowy mostu. W okresie podwyższonych temperatur kostka dębowa traci naturalną wilgotność i się kurczy, natomiast konstrukcja stalowa mostu, do której kostka została przyklejona, ulega rozszerzaniu. Powoduje to obluzowanie się kostki. Inwestycja jako całość została odebrana w lipcu zeszłego roku. Od tamtego czasu sytuacja na moście jest ciągle monitorowana, aby zbadać zachowanie się kostki dębowej w rożnych warunkach atmosferycznych na przestrzeni całego roku - wyjaśnia Łukasz Mierzejewski z UM Elbląg. Dodaje, że pęknięcia kostki mają niewielki związek z ruchem samochodowym.

Przypomnijmy, że już wcześniej odbywała się naprawa związana z wybrzuszeniem kostki na opisanym moście. Wtedy mogło to powstać w wyniku marznącej wody, która dostała się pod jej spód w wyniku nieszczelności lub pęknięcia spoiny między kostkami dębowymi, odklejenia się powierzchni kostki od podłoża.

Kolejne prace związane były również z kostką tylko ówcześnie było to spowodowane tym, że prawdopodobnie szwankował zastosowany klej.

- W czerwcu wykonywano planowe prace serwisowe polegające na przeglądzie i konserwacji elementów mechanicznych i hydraulicznych układu podnoszenia i ryglowania klap zwodzonych. Badano stan zużycia poszczególnych elementów oraz dokonano uzupełnienia płynów eksploatacyjnych. Obecna sytuacja została zgłoszona wykonawcy. Oprócz doraźnych napraw, trwają prace nad kompleksowym rozwiązaniem problemu pojawiających się pęknięć i wybrzuszeń w nawierzchni. Jest to jednak proces długotrwały i wymagający poczynienia wielu uzgodnień - mówi Łukasz Mierzejewski.

2
2
oceń tekst 4 głosów 50%

Powiązane artykuły

Kolejne usterki na Moście Dolnym. Znów wymaga naprawy

21.08.2014 komentarzy 5

Most Dolny wymaga ponownego remontu. Coś miasto nie ma szczęścia do tej inwestycji. Po raz kolejny musi skorzystać z gwarancji udzielonej przez wykonawcę. Jednak co...

Most Dolny przejdzie remont. Będą utrudnienia

29.08.2014 komentarzy 2

Jak już informowaliśmy, nawierzchnia Mostu Dolnego znów uległa awarii. Konieczny będzie ponowny remont obiektu. Ruch kołowy i pieszy na moście będzie...

Zdjęcia ilość zdjęć 4