› region
08:54 / 04.10.2016

Mosty na rzece Nogat (+ wideo)

Mosty na rzece Nogat (+ wideo)

Wczoraj (3 października) oficjalnie otwarto drugą nitkę mostu na rzece Nogat w Malborku. Warta 55 milionów zł. inwestycja ma przede wszystkim zwiększyć przepustowość komunikacji, skrócić czas podróży, obniżyć koszty przewozu transportem samochodowym, poprawić bezpieczeństwo ruchu oraz zmniejszyć negatywne oddziaływanie transportu na otoczenie, m.in. warunki życia mieszkańców i środowisko poprzez obniżenie hałasu, drgań i ilości zanieczyszczeń. Most otwarto o godzinie 13:00, tymczasem stary most w Malborku został zamknięty, ponieważ rozpoczyna się modernizacja drogi. Za ukończenie pierwszego etapu inwestycji odpowiadała firma STRABAG.

Także drugi most już niedługo przejdzie konieczną modernizację, a sam remont potrwa najprawdopodobniej do połowy 2017 roku. Przepustowość zostanie zwiększona tak naprawdę dopiero w momencie oddania do użytku obu obiektów na rzece Nogat. Cała inwestycja obejmuje także nie tylko budowę drugiej nitki mostu, ale również dojazdów w ciągu dróg krajowych nr 22 i 55. Na terenie placu Słowiańskiego i alei Rodła trwają ponadto prace archeologiczne. Budowa odsłoniła fragmenty starych zabudowań, których dokumentacja jest niezbędna. Prace archeologiczne mają się zakończyć do końca br.

- Mosty buduje się raz na wiele lat, więc dla mieszkańców naszego miasta i regionu to jest wielkie wydarzenie, może nawet historyczne – przyznawał w wywiadzie przed rozpoczęciem budowy Andrzej Rychłowski, burmistrz Malborka. - Przede wszystkim Malbork będzie dostępny komunikacyjnie, wszystkie analizy mówią, że to rozwiązanie zapewni nam płynność ruchu i na pewno zwiększy atrakcyjność naszego miasta.

Umowa zawarta z firmą STRABAG obejmowała rozbudowę odcinka drogi krajowej nr 22 na długości 1,8 kilometra (od ul. Tczewskiej do Placu Słowiańskiego) do dwóch jezdni oraz budowę mostu o długości 178,8 metrów. Dodatkowo wykonawca został zobowiązany był do rozbudowy skrzyżowań, ścieżek rowerowych, chodników dla pieszych, przystanków oraz kanalizacji.

- Obiekty mostowe należą do tych konstrukcji, które cieszą się szczególnie dużym zainteresowaniem. Są spektakularne, ciekawe architektonicznie, zaawansowane technologicznie, trudno przejść obok nich obojętnie. Często są dziełami sztuki, najczęściej jednak pełnią ważną funkcję komunikacyjną czego najlepszym przykładem jest właśnie most w Malborku. W skali budowanych przez STRABAG konstrukcji inżynierskich nie należy być może do największych, ale dla jakości komunikacji w mieście i jego okolicach to projekt bez wątpienia bezcenny - mówił na uroczystości otwarcia Wojciech Trojanowski z firmy STRABAG. - Cieszę się, że mogliśmy zrealizować kolejny ważny dla nas kontrakt na Pomorzu, które jest jednym z najważniejszych i najlepiej rozwijających się regionów w kraju.

Budowa w liczbach:

10 mln pojazdów - liczba pojazdów, które liczone jednostkowo przejechały przez teren budowy w trakcie realizacji kontraktu

3960 samochodów ciężarowych - tyle kursów ciężarówek potrzebne było do przewiezienia 99 tys. ton wbudowanego piasku

2,2 tys.m sześc. - ilość betonu ustroju niosącego mostu

780 tys. kg - ilość stali zbrojeniowej ustroju niosącego

22 tys. t - ilość użytej masy bitumicznej

22 tys. t - ilość użytego kruszywa

6,1 tys. szt - liczba wykonanych pali (49,5 km)

Roboty drogowe:

39 tys. m kw. - Drogi główne

4,6 tys. m kw. - Drogi boczne

4,6 tys. m kw. - Ścieżka rowerowa

11 tys. m kw. - Chodnik

47 tys. mb - Wzmocnienie podłoża kolumnami betonowymi

Roboty mostowe:

Ustrój nośny - płytowo-belkowy, z betonu sprężonego - 5 przęsłowy rozpiętość w osiach podpór 177 m (rozpiętości kolejnych przęseł w osiach: 30 m + 39 m + 39 m + 39 m + 30 m)

Posadowienie pośrednie z wykorzystaniem pali typu TUBEX - 2,4 tys. mb

Zbrojenie betonu - 777, 7 tys. kg

Beton konstrukcyjny - 4,54 tys. m sześc.

Całkowita długość obiektu - 178,8 m

Szerokość całkowita - 16,8

Pod tym LINKIEM można zobaczyć, jak prezentuje się nowy most w Malbroku.

 

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%