› bieżące
10:41 / 01.02.2013

Możemy być spokojni. W lutym strajku na Kolei nie będzie

Możemy być spokojni. W lutym strajku na Kolei nie będzie

Luty zaczyna się dobrą informacją dla wszystkich elblążan dojeżdżających do pracy pociągami. Związkowcy kolejowi nie przewidują w tym miesiącu prowadzenia dalszych działań protestacyjnych. A to oznacza, że pociągi powinny kursować bez przeszkód.

W lutym nie będzie strajku generalnego na Kolei. Obowiązywanie ulg przejazdowych, o które walczą pracownicy, zostało przedłużone do końca lutego. 

Związkowcy, w walce o swoje prawa pracownicze, sparaliżowali 25 stycznia br. terminowe kursowanie pociągów, także tych odjeżdżającycych z Elbląga. To dość poważnie utrudniło życie elblążanom dojeżdżającym koleją do pracy lub na studia.

- Mam wykupiony bilet miesięczny do Gdańska. Jednak gdy usłyszałem zapowiedzi o strajku kolejarzy, tym razem do pracy pojechałem samochodem. Mam jednak nadzieję, że związkowcy dogadają się i więcej już takich sytuacji nie będzie – mówi Michał Potorski z Elbląga. 

Postulaty związkowców dotyczą ulg na przejazdy pociągami dla pracowników spółek kolejowych oraz kolejowych emerytów. Związki sprzeciwiają się zmianom w sposobie naliczania ulg, tłumacząc, że to już ostatni kolejarski przywilej, a pracownicy spółek kolejowych potrzebują ulg, by dojeżdżać do pracy.

Pracodawcy proponują natomiast, by pracowników obowiązywały 99-proc. ulgi przejazdowe, a emerytów 80-proc. Ulgi mają - według propozycji pracodawców - dotyczyć tylko przejazdów drugą klasą.

Od piątkowego dwugodzinnego strajku ostrzegawczego, gdy zatrzymano ponad 380 pociągów, odbyły się trzy - w piątek, poniedziałek i środę - wielogodzinne spotkania związkowców i pracodawców, ale porozumienia nie osiągnięto.

 

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%