20:35 / 19.06.2014

MŚ: Polacy zagrają poza strefą medalową. Sprawdź wyniki

Polska przegrała mecz o awans do ćwierćfinału Mistrzostw Świata w Siatkówce na Siedząco Kobiet i Mężczyzn. Rywalem był zespół z Brazylii. Po wyrównanej walce zawodnicy trenera Bożydara Abadżijewa przegrali jednak 0-3 i odpadli z grupy walczącej zwycięstwo w turnieju. Polki zakończyły udział w fazie grupowej z kompletem porażek.

Potyczka z Brazylią była najważniejszą próbą. Porażka oznaczała pożegnanie się z szansami na osiągnięcie zamierzonych celów. Trener w rozmowie z nami mówił, że interesowało go zajęcie miejsca w pierwszej ósemce. Tego jednak nie udało się osiągnąć.

Patrząc na przebieg spotkania widać było różnicę w doświadczeniu na korzyść Brazylijczyków. Nie tylko w tym. Przewyższali naszych przede wszystkim warunkami fizycznymi. A te wbrew pozorom mają znaczenie nie mniejsze jak w tradycyjnej odmianie tej dyscypliny. W każdym secie okazywaliśmy się minimalnie słabsi. Czasem zaskoczyliśmy rywala jednak w decydujących momentach tego starcia do głosu dochodzili gracze Brazylii. Najbliżej było w trzecim secie, gdy odrobiliśmy stratę i mieliśmy piłkę setową. Znakomicie serwował Piotr Truszkowski. To nie wystarczyło, ponieważ zaczęliśmy popełniać więcej błędów. Polacy z Holandią musieli walczyć o szansę zdobycia 9 miejsca. Rywal wygrał 3-1 a naszym zawodnikom zostało spotkanie o miejsca 11-12.

Siatkarki trenera Bogdana Pięty walczyły dzielnie. Mimo chyba najmniejszej kadry na turnieju nie odpuszczały. Zdołały jak na razie zdobyć tylko jednego seta w rywalizacji z Wielką Brytanią.

Zespoły z pierwszych dwóch miejsc w turnieju mężczyzn i kobiet awansują do Igrzysk Olimpijskich.