› bieżące
08:16 / 18.05.2013

Muzeum zaprasza w sobotnią noc. Zwiedzaj, posłuchaj, zobacz!

Muzeum zaprasza w sobotnią noc.  Zwiedzaj, posłuchaj, zobacz!

fot. nadesłane

Nadchodzi Noc Muzeów, czyli międzynarodowe, wielkie świętowanie wszystkich zainteresowanych historią i sztuką. Muzeum Archeologiczno – Historyczne w Elblągu zaprasza mieszkańców miasta i gości w sobotę, 18 maja 2013 r. Wśród muzealnych propozycji jest sporo atrakcji, jak też możliwość zwiedzenia wystaw stałych w nowych aranżacjach, przygotowanych w czasie ostatniego roku.

Wieczór rozpocznie się o godz. 19.00 Koncertem Kompozytorskim w wykonaniu uczniów Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu. Będzie się on odbywał w sali Domu Rektora. Po koncercie przyjdzie czas na opowieści o historii, czyli mini-wykłady, których tematy w tym roku obejmą: Blask odzyskany – konserwacje elbląskich muzealiów na przykładzie zegara szafowego omówi Wiesława Rynkiewicz – Domino, „Studia nad Truso” jako naukową serię wydawniczą, porządkująca wiedzę o dawnej osadzie i nominowaną do ogólnopolskiej nagrody Muzealnego Wydarzenia Roku Sybilla przedstawi dr Marek Jagodziński, zaś trzecim wykładem zaprezentowane zostaną najnowsze badania - Elbląg tuż po założeniu miasta, czyli czego szukali angielscy naukowcy na muzealnym dziedzińcu wyjaśni dr Mirosław Marcinkowski.

Historia na ekranie to pokazy filmowe, które pojawią się w sali Domu Rektora po godz.. 21.00. Zostały przygotowane we współpracy z Telewizją Elbląską. Wyświetlona będzie etiuda filmowa „Bojan” Grzegorza Stycznia, nakręcona w Elblągu jako praca studencka dla Wrocławskiej Szkoły Filmowej. Drugim pokazem będzie premiera dokumentu edukacyjnego „Okruchy czasów wojny” Tomasza Glinieckiego, prezentującego Elbląg w końcowych miesiącach II wojny światowej Noc muzeów będzie też czasem zakończenia jednej z ekspozycji.

Finisaż wystawy wag i odważników to ostatnie godziny, kiedy w Elblągu można będzie zobaczyć część zdumiewającej kolekcji Marii i Marka Sandeckich Na wystawach oraz w muzealnej sali edukacyjnej przygotowane zostaną pokazy i warsztaty pisania w dawnych czasach. Można będzie nauczyć się, np. pisma runicznego Wikingów, pisania na tabliczkach woskowych z czasów średniowiecza, zapisu gęsimi piórami z kałamarzem, jak też praktykowanej jeszcze kilkadziesiąt lat temu kaligrafii stalówkami w obsadkach. Warsztaty odbędą w się w sali edukacyjnej.

Tradycyjnie przygotowany zostanie salon przebrań historycznych, zachęcający do przeniesienia się w czasie i sfotografowania się w strojach sprzed lat. Ta zabawa dla wesołków w każdym wieku będzie działała na wystawie „Elbląg – życie codzienne w porcie hanzeatyckim”. Będzie też kiermasz wydawnictw i pamiątek regionalnych – różności o Elblągu i okolicach zaoferują sklepiki muzealne, zlokalizowane w obu budynkach. Dopełnieniem będzie giełda kolekcjonerów, która odbędzie się na muzealnym dziedzińcu w sobotę w godzinach 19.00 – 23.00 i w niedzielę w godz. 10.00-14.00. To jednak nie koniec atrakcji. Muzealnicy pojawią się tego wieczora również w Bramie Targowej, udostępniając ją dla zwiedzających między godz. 22.00 a północą.

Przewidziano tam opowieści o samej budowli, jak też o związanej z nią legendzie o Piekarczyku oraz wieczorne pokazy ogniowe. Razem z Muzeum Archeologiczno – Historycznym do elbląskiej edycji międzynarodowego wydarzenia przystępuje, jak zwykle, Galeria El. Chętni do uczestniczenia w obu propozycjach nie powinni mieć problemu z wyborem, gdyż działania zostały przygotowane tak, by nie kolidowały ze sobą czasowo. Muzeum Archeologiczno – Historyczne w Elblągu mieści się przy Bulwarze Zygmunta Augusta 11. Imprezy Nocy Muzeów są przewidziane w sobotę, 18 maja 2013 r., w godz. 19.00 – 23.00, a w Bramie Targowej do północy. Tego wieczora wstęp do muzeum jest bezpłatny.

Program Koncertu Kompozytorskiego uczniów ZPSM w Elblągu 18 V 2013 r., godz. 19:00. Muzeum Archeologiczno – Historyczne w Elblągu

1) Dominika Borowska kl. I OSM II st.: „Piracki statek” na fortepian. Wykonawca: Dominika Borowska.

2) Aleksandra Majewska kl. I OSM II st.: „Pozytywka” na fortepian. Wykonawca: Aleksandra Majewska.

3) Bartosz Bem kl. I OSM II st. kompozycja elektroniczna „Dubstep solar bas”. realizacja: Bartosz Bem.

4) Bartłomiej Halicki kl. IV OSM II st. "Wiatr" na fortepian. Wykonawca: Bartłomiej Halicki.

5) Justyna Szczucka kl. V OSM II st.: "Kraina marzeń" na fortepian. Wykonawca: Justyna Szczucka.

6) Kamil Jędrzejewski kl. VI OSM II st.: Dwie miniatury na marimbę i fortepian. Symulacja komputerowa.

7) Joanna Goljanek kl. III OSM II st.: „Walc” na fortepian. Wykonawca: Joanna Goljanek.

8) Kamil Jędrzejewski kl. VI OSM II st.: Noveletta na gitarę. Wykonawca: Sebastian Wegner kl. III OSM II st.

9) Magdalena Garbecka kl. V OSM II st.: „Wiatr” na fortepian. Wykonawca: Magdalena Garbecka.

Tomasz Gliniecki
Kierownik Działu Edukacji i Promocji
Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%