› poradnik
00:36 / 02.08.2019

Muzyka Fryderyka Chopina – co warto o niej wiedzieć?

Muzyka Fryderyka Chopina – co warto o niej wiedzieć?

Twórczość Fryderyka Chopina charakteryzuje się niezwykłą pasją, energią, a także ekspresją. Talent najsłynniejszego polskiego kompozytora rozwijał się bardzo szybko i został zauważony przez nauczycieli już w okresie dzieciństwa Chopina.

Skrócony życiorys Chopina

Fryderyk Chopin urodził się 1810 roku w Żelazowej Woli. Od czwartego roku życia chłopiec szkolił się i uczył gry na fortepianie, dzięki czemu już po kilku latach mógł zacząć tworzyć swoje własne kompozycje. Zdecydowanie należy uznać, że Chopin miał wrodzony talent, a jego zdolności były widoczne dla nauczycieli, rodziny oraz osób z zewnątrz. Co ciekawe, Chopin czerpał nie tylko z muzyki klasycznej, ale także ludowej, a także z folkloru. Kompozycje Fryderyka Chopina w okresie młodzieńczym stawały się coraz bardziej ekspresyjne i dynamiczne.

W trakcie studiów najsłynniejszy polski kompozytor, kształcił się pod okiem Elsnera, nauczyciela wyjątkowego, który dostrzegł jego talent. Dzięki temu Chopin mógł rozwijać swoje zdolności i kształcić kompetencje techniczne. W 1826 roku, w wieku dziewiętnastu lat, kompozytor ukończył studia, a pięć lat później przeniósł się do Paryża, gdzie osiadł na stałe. To właśnie w stolicy Francji powstawały jego najsłynniejsze utwory, a jego pozycja jako pianisty stawała się coraz silniejsza.

Partnerką życiową kompozytora była George Sand, którą poznał w 1836 roku. Para wspólnie podróżowała po wielu miejscach na świecie, odwiedziła Majorkę oraz Marsylię, jednak w trakcie tych wypraw Chopin rozchorował się na gruźlicę. Niestety, stan zdrowia kompozytora szybko pogarszał się, dlatego w 1849 roku w Paryżu, zmarł. Serce Chopina znajduje się w Warszawie, natomiast jego ciało pozostawiono na paryskim cmentarzu. 

Utwory Chopina

Nie sposób wymienić wszystkich kompozycji Chopina, jednak spora część jego utworów przetrwała aż do XXI wieku. Wśród najbardziej znanych dzieł wyróżnia się Polonez a- dur, Sonatę c-moll, Rondo a la Krakowiak, a także Marsz Żałobny. Twórczość Chopina opierała się zarówno na mazurkach, jak i na polonezach oraz etiudach i sonatach.

Kompozytor tworzył z ogromną pasją, a jego utwory są bardzo autentyczne i nie sposób ich pomylić z dziełami współczesnych twórców. W Łazienkach Królewskich co roku, w okresie od maja do września, odbywają się recitale, w trakcie których prezentowane są najsłynniejsze kompozycje Chopina. Koncerty chopinowskie te gromadzą ludzi w różnym wieku, ponieważ twórczość najsłynniejszego polskiego kompozytora budzi wiele uczuć i emocji w wielu pokoleniach.

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%