› zapowiedzi
09:52 / 16.11.2012

Muzyka z Wysp - Koncert Elbląskiej Orkiestry Kameralnej

Muzyka z Wysp - Koncert Elbląskiej Orkiestry Kameralnej

fot. Konrad Kosacz

15 grudnia br. elbląskich melomanów z pewnością zachwyci koncert muzyki rodem z Wysp z zadziwiającym instrumentarium. Podczas koncertu zabrzmią instrumenty towarzyszące człowiekowi od wieków, a jednak rzadko goszczące na scenie.

Wojciech Okrurowski - fletnia Pana
Mariola Salaber - harfa
Lindsay Davidson - dudy
José Maria Florêncio - dyrygent
Elbląska Orkiestra Kameralna

W programie:
G. F. Händel Uwertura do oratorium „Mesjasz”
L. Zaerr Koncert na harfę, fletnię Pana i orkiestrę smyczkową
L. Davidson Borderpipe Concerto nr 2
H. Purcell Chaconne g-moll
L. Davidson Invitation To Dance, Kawai Set
G. Holst St. Paul’s Suite
Melodie Celtyckie na harfę i fletnię Pana

Dudy kojarzą się przede wszystkim ze Szkocją, występują jednak w różnych częściach świata, także w Polsce i w zależności od regionu są nazywane kozłem, gajdami lub kozą. Na dudach zagra autentyczny, szkocki artysta Lindsay Davidson. Cudownie subtelna harfa, "godna jedynie aniołów", która znana była już w starożytności, m.in. w Mezopotamii i Egipcie 3000 lat p.n.e., w Europie pojawiła się w średniowieczu. Fletnia Pana (także syringa, syrinks) wiąże się z mitem o nimfie Syrinks. Trudno się oprzeć jej "boskim" i uwodzącym dźwiękom.

Podczas koncertu usłyszymy między innymi Koncert na harfę, fletnię Pana i orkiestrę smyczkową, utwór współczesnej amerykańskiej kompozytorki i harfistki Laury Zaerr, która jako solistka występowała w całych Stanach Zjednoczonych. Wspaniałe występy oraz nagrania Laury Zaerr przybliżają dzisiejszej światowej publiczności urok muzyki celtyckiej i jej epoki. Całości dopełnią dzieła reprezentantów barokowej muzyki brytyjskiej i przełomu wieków XIX i XX, między innymi G. F. Händela i G. Holsta. Händel uznawany jest za najwybitniejszego po Bachu przedstawiciela późnego baroku. Najsławniejszym z jego oratoriów jest właśnie Mesjasz, którym zachwycają się słuchacze kolejnych pokoleń. Holst dopiero w obecnych czasach doczekał się popularności. St. Paul’s Suit z 1912 r. jest jednym z najczęściej wykonywanych jego utworów.

15 grudnia 2012 r., Zespół Państwowych Szkół Muzycznych im. Kazimierza Wiłkomirskiego w Elblągu, godz. 19:00
Bilety: 35 zł (normalny) i 30 zł (ulgowy)

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%