› poradnik
22:10 / 15.11.2015

Myślisz nad działalnością gospodarczą? My wiemy, jak ją założyć

Myślisz nad działalnością gospodarczą? My wiemy, jak ją założyć

Zdecydowałeś się już, że wytrzymasz 14-godzinny dzień pracy, brak wolnych weekendów i świat, rekordowo wysokie koszty pracy? Teraz czas na formalną rejestrację działalności gospodarczej. Dziś przedstawiamy, jak się za to zabrać krok po kroku.

Składasz dwa formularze i gotowe, jesteś przedsiębiorcą

Formalnie tzw. jedno okienko to w praktyce dwa-trzy inne okienka, ale i tak sama rejestracja działalności gospodarczej nie sprawi ci większych problemów. Jednego dnia odwiedzisz urząd miasta lub gminy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych i urząd skarbowy – ten ostatni tylko pod warunkiem, że zdecydujesz się na inną niż zasady ogóle formę opodatkowania działalności lub będziesz chciał rozliczać podatek VAT kwartalnie.

Trzy kroki do jednoosobowej działalności gospodarczej

Wypełnienie formularza CEIDG-1 zajmie ci góra kilka godzin

Nam wypełnienie formularza rejestracyjnego CEIDG-1 zajęłoby kilkanaście minut, ale jeśli do tej pory nie prowadziłeś działalności gospodarczej, zarezerwuj sobie wolny poranek. W dokumencie, który możesz pobrać z oficjalnej strony prod.ceidg.gov.pl, określisz:

  • rodzaj działalności gospodarczej (zgodnie z PKD),
  • dane identyfikacyjne,   
  • miejsce wykonywania działalności gospodarczej,
  • sposób rozliczenia i opodatkowania.

Przygotuj wcześniej dowód osobisty i numer rachunku bankowego, który będziesz wykorzystywał do celów rozliczeniowych. Prawo podatkowe nie zmusza cię bowiem do zarządzania typowym (dodajmy – kosztownym) kontem firmowym, ale wiele banków zastrzega w swoich regulaminach, że ROR nie może być wykorzystywany do celów DG (na razie wpisz numer rachunku osobistego, a odpowiednią aktualizację do CEIDG złożysz kilka dni później).

CEIDG-1 możesz wysłać online i podpisać na miejscu w urzędzie - jeśli dysponujesz podpisem elektronicznym, w ogóle nie będziesz musiał wychodzić z domu.

Tak, czy inaczej – w ZUS i tak musisz się pojawić

Co prawda z chwilą złożenia (poprawnego) formularza CEIDG-1 ZUS wie już, że zarejestrowałeś działalność gospodarczą, to i tak jesteś zobowiązany do złożenia ZUS ZUA lub ZUS ZZA […]

- -

To tylko fragment pełnego artykułu

Przejdź do: „Radzimy, jak otworzyć działalność. W 1 dzień” i przeczytaj więcej.

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%