› bieżące
16:00 / 03.12.2014

Na chłodzie o chlebie i wodzie. Powiatowy Lekarz Weterynarii radzi

Na chłodzie o chlebie i wodzie. Powiatowy Lekarz Weterynarii radzi

fot. www.pixabay.com

Od kilku dni temperatura w naszym mieście utrzymuje się poniżej zera. O ile my, mieszkańcy, potrafimy sobie z tym poradzić, o tyle sytuacja ptaków, które pozostały w Elblągu (lub tak, jak w przypadku łabędzi, dopiero do nas przybędą), nie należy do najkorzystniejszych. Jak je karmić, by pomóc im przetrwać mrozy?

Wielu ludziom los zwierząt w czasie zimy nie jest obojętny. Zwłaszcza w mieście, gdy widzą ptaki, poszukujące w zmarzniętej ziemi jakiegoś pożywienia. Wówczas litują się nad nimi, i jeśli mają przy sobie jakieś pieczywo lub choćby jego okruszki, bez wahania rzucają je, by ptactwo mogło się pożywić. W samej pomocy nie ma nic złego, ale musimy wiedzieć, czym karmić ptaki, by im nie szkodzić. Na pewno nie powinniśmy ich karmić pieczywem.

Jak zauważa Jerzy Koronowski, Powiatowy Lekarz Weterynarii: - Jeżeli już zaczynamy dokarmiać jakiekolwiek zwierzęta, musimy pamiętać o tym, by robić to regularnie do chwili ustąpienia nieprzyjaznych warunków, czyli do wiosny. Czym karmić? Jeśli dokarmiamy łabędzie czy kaczki, to najlepiej podawać im pełne ziarno, ewentualnie nie zmarznięte, świeże jarzyny.

Należy pamiętać o jednej bardzo ważnej rzeczy. Jerzy Koronowski zwraca uwagę, że: - Na pewno nie powinniśmy dokarmiać ich kaszą, ryżem gotowanymi ziemniakami czy pieczywem (zwłaszcza spleśniałym) ponieważ chodzi o to, by dokarmiane przez nas zwierzęta pobrały pełny pokarm, łącznie z witaminami i mikroelementami, które - w przypadku zbóż - zawarte są w otrębach.

Dokarmianie kaszą i ryżem nie jest wskazane z tego względu, że zawierają one czyste węglowodany, które niespecjalnie ptakom mogą pomóc. Bardzo dobrym pokarmem dla nich są ziarna słonecznika lub siemienia lnianego. Zawierają dość dużo oleju i są bardzo energetyczne.

- Trzeba także śledzić informacje na temat dokarmiania ptaków zimą, umieszczanych na stronie internetowej Urzędu Miejskiego. – podkreśla Powiatowy Lekarz Weterynarii. – Dowiemy się z nich m. in. gdzie można i nie można karmić ptaków oraz gdzie znaleźć informację odnośnie ogłaszanych akcji dokarmiania ptaków. Z reguły zajmuje się tym Towarzystwo Opieki Nad Zwierzętami lub OTOZ Animals. Można się również udać bezpośrednio do Departamentu Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska UM, gdzie również będzie można uzyskać stosowne informacje.

Jakie środki ostrożności należy zachować podczas karmienia zwierząt zimą? - Oczywiście jeśli zauważymy, bądź też będziemy podejrzewali, że jakieś zwierzę wykazuje objawy choroby, nie bierzemy go na ręce tylko zgłaszamy to odpowiednim służbom czy organizacjom. W przypadku miasta będzie to Wydział Zarządzania Kryzysowego, który skieruje na wskazane miejsce odpowiedniego lekarza weterynarii.

8
2
oceń tekst 10 głosów 80%