› poradnik
13:40 / 05.01.2018

Na czym polega kredyt odnawialny?

Na czym polega kredyt odnawialny?

Kredyt odnawialny jest często mylony z debetem na koncie. Takie podejście jest jednak błędne. Jaka jest istota kredytu odnawialnego? Jakie są jego wady i zalety?

Kredyt odnawialny to dość tania forma kredytowania. Odsetki są płacone w tym przypadku tylko od wykorzystanej kwoty kredytu. Co ważne, kredyt odnawialny można przeznaczyć na każdy cel. Aktualne zestawienie kredytów znajdziesz na stronie Internetowy Portfel . Zawsze kredyt odnawialny wiąże się z kontem osobistym. Bank udostępnia właścicielowi konta stale dostępny limit kredytowy na określoną wartość. Zatem kredyt odnawialny pozwala klientowi na korzystanie z linii kredytowej z przeznaczeniem na dowolny cel. Klient ograniczony jest jedynie górnym limitem określonym przez bank. Co istotne, każda wpłata na konto osobiste zmniejsza w sposób automatyczny sumę kredytu odnawialnego.

Kredyt odnawialny nie jest z góry przypisany do danego konta osobistego. Aby móc z niego korzystać, konieczne jest podpisanie stosownej umowy z bankiem. Banki zazwyczaj wymagają, aby klient przedstawił zaświadczenie o dochodach. Kredyt odnawialny przyznaje się na rok, a potem automatycznie jest przedłużany na kolejny okres – o ile klient nie postanowi inaczej.

Zalety kredytu odnawialnego:
 

  • odnawialność rozumiana jako możliwość wielokrotnego wykorzystania kredytu bez konieczności podpisywania osobnych umów kredytowych,

  • wpłaty na konto zmniejszają zadłużenie i zwiększają dostępny limit,

  • odsetki nalicza się tylko od wykorzystanej części kredytu do momentu spłaty zadłużenia,
  • wpłaty na konto zmniejszają wysokość kredytu, a co za tym idzie wysokość naliczanych odsetek,
  • długi okres spłaty.

Wady kredytu odnawialnego:
 

  • jest przyznawany z reguły osobom mającym dobrą historię rachunku osobistego, a więc produkt ten nie jest dostępny dla wszystkich,
  • większość banków oferuje kredyty odnawialne osobom, które mają już konto osobiste od jakiegoś czasu (np. 3 miesiące),
  • wysokość dochodów wpływa na wartość przyznanego limitu,
  • w związku z ciągłą dostępnością gotówki można łatwo przyzwyczaić się i po prostu popaść w zadłużenie, stać się rozrzutnym (tzw. pułapka psychiczna czy życie na kredyt).

Decydując się na kredyt odnawialny trzeba wziąć pod uwagę konieczność uiszczenia pewnych dodatkowych opłat. Informacje z branży finansowej dostępne są również w serwisie wszystkiechwilowki.pl . Chodzi m.in. o jednorazową prowizję przygotowawczą za rozpatrzenie wniosku, przygotowanie umowy oraz zawarcie umowy na kredyt, prowizję za podwyższenie oraz odnowienie limitu kredytowego, prowizję za prolongatę terminu spłaty, ubezpieczenie.

Jak można korzystać z kredytu odnawialnego? Np. wykonując przelew, podczas wypłat gotówkowych w bankomatach czy realizując transakcje bezgotówkowe w sklepach.

Istnieje wielu zwolenników kredytów odnawialnych – ta forma „pożyczania” od banku jest jedną z najtańszych i najprostszych. Jednak coraz więcej mówi się o tym, że ta forma zdobywania środków finansowych jest zarezerwowana tylko dla osób rzetelnych i racjonalnie zarządzających wydatkami. Nie można bowiem dopuścić do sytuacji, w której środki z kredytu odnawialnego traktuje się jak źródło dochodu.

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%