› bieżące
15:03 / 20.02.2019

Na czym polega muzykoterapia?

Na czym polega muzykoterapia?

Terapia muzyką opiera się na leczniczym wpływie dźwięku na organizm człowieka. Cieszy się coraz większą popularnością zarówno wśród osób dorosłych, młodzieży, jak i dzieci. Przeprowadzone badania potwierdziły, że odpowiednie dźwięki wpływają na układ oddechowy, krążenia i wegetatywny. Dodatkowo pozytywnie oddziałują na psychikę, wprowadzając słuchaczy w przyjemny stan. Muzykoterapia była praktykowana już w czasach starożytnych. Lata praktyki pozwoliły wypracować skuteczne metody działania, które przynoszą zadowalające rezultaty. Dziś jest to osobna metoda terapeutyczna, wykorzystująca odpowiednie sekwencje dźwięków.

W jaki sposób muzykoterapia wpływa na organizm człowieka?

Terapia dźwiękiem wykorzystuje wiedzę z zakresu psychologii, medycyny i pedagogiki. Umiejętnie dobrane dźwięki wykazują następujące działanie:

  • regulują oddech i ciśnienie krwi,
  • ułatwiają zaśnięcie,
  • przyspieszają przemianę materii,
  • rozluźniają mięśnie,
  • wpływają na polepszenie koncentracji,
  • polepszają samopoczucie i obniżają poziom stresu oraz lęku,
  • uwalniają blokowane emocje,
  • wpływają na podświadomość.

Muzykoterapia jest bardzo często wykorzystywana w leczeniu nerwic, uzależnień i w procesie resocjalizacji. Ponadto stanowi doskonałe narzędzie podczas pracy z dziećmi, zwłaszcza w wieku wczesnoszkolnym, rozwijając ich kreatywność, psychikę i intelekt. Terapia muzyką jest bardzo skuteczna w przypadku dzieci niepełnosprawnych umysłowo i ruchowo. Wspomaga leczenie ADHD, natręctw i różnego rodzaju zaburzeń. O wpływie na człowieka decyduje zarówno rytm muzyki, melodia, harmonia i dynamika. W muzykoterapii wykorzystuje się różnego rodzaju metody. Część z nich ma na celu ujawnienie emocji i oczyszczenie się z nich. Inne wpływają na poprawę komunikacji z drugim człowiekiem. W niektórych przypadkach terapia muzyką ma uwolnić pokłady kreatywności drzemiące w danej osobie. U osób dręczonych lękami, muzykoterapia pozwala zrelaksować się i opanować strach. Stanowi również uzupełnienie terapii behawioralnej. Muzykoterapia w Eduksięgarnia to przede wszystkim liczne podręczniki oraz zestawy ćwiczenia percepcji słuchowej, które wykorzystać można w domu bądź podczas profesjonalnej terapii. 

Jakie dźwięki wykorzystuje się w leczeniu?

Rodzaj muzyki jest ściśle dopasowany do charakteru dolegliwości i potrzeb pacjenta. Do celów relaksacyjnych najczęściej wykorzystuje się utwory Jana Sebastiana Bacha. Charakteryzują się bowiem miarowym rytmem, który umożliwia wyrównanie oddechu, a dodatkowo rozluźnienie mięśni. Chcąc uspokoić układ nerwowy warto wypróbować także utwory z odgłosami natury. Muzyka rozluźniająca charakteryzuje się wolnym tempem, łagodną melodią i dynamiką oraz powtarzalnymi frazami. Utwory klasyczne dobrze wpływają na pacjentów z chorobą wieńcową. Co ciekawe, nawet łagodny rock może wprowadzić niektórych w stan odprężenia. Osoby, które potrzebują wzmocnienia koncentracji i poprawy pamięci mogą próbować muzykoterapii opartej na utworach Mozarta. Badania pokazały, że wysokie dźwięki grane przez orkiestrę pozytywnie wpływają na funkcje mózgowe.

Co w przypadku dzieci? Dla maluchów mających problemy z zakresu logopedii są przeznaczone utwory, w których ćwiczy się wymowę danych głosek. W tym przypadku muzykoterapia jest połączona z zabawą. Wiele utworów ma na celu poprawę zdolności rytmicznych dziecka lub trenowanie uważności.

Dobierając piosenki, należy mieć na uwadze preferencje słuchacza. Nie istnieje muzyka uniwersalna, która sprawdzi się w każdym przypadku. W przypadku dzieci, dźwięki powinny być dopasowywane do stopnia ich wrażliwości, gustu muzycznego i aktualnego nastroju. Stopień trudności musi być skorelowany z poziomem malucha i jego wiekiem.

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%