› zagrożenia i utrudnienia
07:02 / 07.12.2017

Na elbląskich drogach zginęła jedna dziewczyna i zostało rannych 27 dzieci. Można było uniknąć tragedii?

Na elbląskich drogach zginęła jedna dziewczyna i zostało rannych 27 dzieci. Można było uniknąć tragedii?

fot. Akademia Bezpiecznego Puchatka

W tym roku rannych w wypadkach drogowych w Elblągu i powiecie ziemskim zostało 27 dzieci (poniżej 18 roku życia). Była też jedna ofiara śmiertelna,  17-letnia dziewczyna. Do wypadku doszło w Karczowiskach Górnych, nieopodal Elbląga. W 2016 roku rannych było znacznie więcej – 37 dzieci.
 
171 dzieci zginęło, a 3200 doznało obrażeń na polskich drogach w 2016 roku. W tym samym czasie  wskaźnik zagrożenia wypadkami polskich dzieci był o ponad 50% wyższy niż średnio w UE. Tak wynika z Raportu Komendy Głównej Policji „Wypadki drogowe w Polsce w 2016 roku”. 

Najczęstszą przyczyną wypadków jest 

niedostosowanie prędkości jazdy do warunków panujących na drodze, brawura, pośpiech. Na drodze, często popełnianym błędem jest niewłaściwe przygotowanie do jazdy – niezapinanie pasów, brak lub niewłaściwie zamontowany fotelik bezpieczeństwa dla dzieci, usterki w oświetleniu pojazdu 

– mówi mł. insp. Agata Krysiak. Podajemy za organizatorami Programu „Akademia Bezpiecznego Puchatka”.

Sprawcami niebezpiecznych sytuacji na drogach, niekiedy bywają także dzieci, dlatego warto zainwestować w ich edukację już od najmłodszych lat. W 2016 roku w Polsce odnotowanych zostało 796 wypadków drogowych, których sprawcami były dzieci, w wieku do 14 lat, w wypadkach tych zginęło 18 dzieci, a 776 zostało rannych. (Raport Komendy Głównej Policji „Wypadki drogowe w Polsce w 2016 roku”). 

W Elblągu na 27 wypadków z rannymi dziećmi: 14 z nich poruszało się pieszo, 3 na rowerze, 4 jechało autobusem, a 6 samochodem. Właśnie w aucie jechała 17-letnia Karolina, która w październiku tego roku zginęła pod Karczowiskami.  
 
Program „Akademia Bezpiecznego Puchatka” to największy w Polsce program o tematyce bezpieczeństwa skierowany do I klas szkół podstawowych w całej Polsce. Organizowany jest od 8 lat przez markę Puchatek, we współpracy z Wydziałem ds. Nieletnich, Patologii i Profilaktyki Biura Prewencji Komendy Głównej Policji oraz Wydziałem ds. Profilaktyki w Ruchu Drogowym Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Patronem Honorowym akcji jest Komendant Główny Policji. Do tej pory w programie wzięło udział łącznie około 1 milion 750 tys. dzieci.

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%