Na jakie trasy trafią odnowione pociągi ?
Z takim pytaniem do Ministra Infrastruktury i Budownictwa Andrzeja Adamczyka zwrócił się poseł Jacek Protas. Chodzi o modernizowane obecnie w fabryce H. Cegielski dwadzieścia jednostek, które staną się własnością publicznej spółki Polski Tabor Szynowy. Poseł apeluje, aby trafiły na tory Warmii i Mazur.
Z uwagi na swoje parametry techniczne pociągi mogłyby obsługiwać cieszące się sporą popularnością połączenia Elbląg-Olsztyn oraz Iława-Ostróda- Olsztyn – mówi poseł Jacek Protas. - Pod koniec 2015 roku spółka Przewozy Regionalne (która najprawdopodobniej użytkować będzie pojazdy) zyskała kilkadziesiąt zmodernizowanych pociągów, które trafiły na trasy w innych regionach. Kolejna pula pojazdów powinna służyć pasażerom w naszym regionie
W piśmie poseł Protas podnosi, że województwo warmińsko-mazurskie aktywnie wspiera proces restrukturyzacji spółki Przewozy Regionalne i podpisało z nią 5-letnią umowę na wykonywanie przewozów pasażerskich. Jej wartość to blisko 270 mln złotych, z czego ponad 220 mln zł to wkład regionalnego samorządu.
Od lat województwo przekazuje własny tabor do obsługi połączeń regionalnych, który uzupełniał stary tabor będący własnością spółki Przewozy Regionalne – tłumaczy Jacek Protas. – Teraz kiedy spółka będzie dysponowała nowocześniejszymi pociągami, liczymy że kilka z nich obsługiwać będzie trasy w naszym województwie. Z pewnością podniesie to komfort podróżowania regionalną koleją
We wrześniu 2015 roku Agencja Rozwoju Przemysłu, właściciel spółki Polski Tabor Szynowy, przejęła większość udziałów w spółce (50% i jeden udział). Pozostała część udziałów przypadła samorządom województw.
Informacje o pociągach pod linkiem:
http://www.rynek-kolejowy.pl/mobile/tak-wyglada-en57-po-glebokiej-modernizacji-w-fps-76646.html