› bieżące
10:52 / 04.12.2017

Na Łotwę wyjadą braniewscy żołnierze z II zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego

Na Łotwę wyjadą braniewscy żołnierze z II zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego

W czwartek (7.12)  pożegnamy żołnierzy 9  Braniewskiej  Brygady Kawalerii Pancernej wyjeżdżających w ramach II zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego Łotwa. Natomiast 15 grudnia przywitamy żołnierzy wracających z misji realizowanej w ramach I zmiany.

29 maja tego roku o godzinie 11.45 na placu apelowym 9 Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej odbyło się uroczyste pożegnanie I zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego Łotwa. Za 11 dni przywitamy tych żołnierzy w Braniewie.

Natomiast za trzy dni pożegnamy żołnierzy 9  Braniewskiej  Brygady Kawalerii Pancernej wyjeżdżających w ramach II zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego Łotwa. 

PKW Łotwa to 170 - osobowy kontyngent tworzony na bazie 9 Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej i 1 Pomorskiej Brygady Logistycznej z Bydgoszczy, który funkcjonować będzie w strukturze Wielonarodowej Batalionowej Grupy Bojowej, pod dowództwem kanadyjskim. Grupa będzie liczy ok. 1000 żołnierzy i oprócz Kanadyjczyków i Polaków w jej skład delegują swoich przedstawicieli: Włochy, Albania, Słowenia i Hiszpania.

Brygada z Braniewa w ramach wysuniętej wzmocnionej obecności NATO, tzw. eFP kieruje na Łotwę pododdział w sile kompani czołgów z plutonami logistycznymi. Zasadniczy sprzęt kontyngentu stanowić będą: czołgi PT-91 i wozy dowodzenia.

Historia 9. Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej im. Króla Stefana Batorego 
9 Brygada Kawalerii Pancernej sformowana w 1994 roku w Braniewie przejmuje tradycje oddziałów Nowogródzkiej Brygady Kawalerii, 28 Saskiego Pułku Czołgów średnich i 27 Pułku Zmechanizowanego Ułanów im. Króla Stefana Batorego.
Brygada dziedziczy również tradycje 28 Saskiego Pułku Czołgów średnich, który został sformowany 5 lipca 1944 roku na mocy rozkazu Dowódcy Armii Polskiej w ZSRR nr 00127 jako 27 Pułk Artylerii Pancernej. Postał przeniesiony do Braniewa i przeformowany na jednostkę zmechanizowaną, zmieniając nazwę na 27 pułk zmechanizowany.
 W pierwszej połowie 1991 roku kadra jednostki rozpoczęła starania o przyjęcie nazwy, barwy, patrona i tradycji 27 Pułku Ułanów im. Króla Stefana Batorego. Nawiązano ścisły kontakt ze środowiskiem byłych żołnierzy 27 pułku ułanów, weteranami walk we wrześniu w 1939 roku oraz z żołnierzami pułku odtworzonego w ramach Armii Krajowej.

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%