› zdrowie i uroda
14:20 / 09.01.2017

Na operację zaćmy poczekamy prawie trzy lata

 Na operację zaćmy poczekamy prawie trzy lata

fot. Amadeusz Żołdak

Zanim wybierzemy szpital lub przychodnię Warto zajrzeć na stronę NFZ lub www.swiatprzychodni.pl, by sprawdzić, w jakiej placówce czeka się krócej. Na zabiegi zaćmy poczekamy nawet dwa lata i 9 miesięcy, na endoprotezoplastyka stawu kolanowego 1,5 roku, na rehabilitację neurologiczną – 1 rok i 3 miesiące.

Liczba dni oczekiwania na świadczenia specjalistyczne w szpitalu czy poradni przyprawiają o zawrót głowy. Na operację zaćmy poczekamy najdłużej. W Szpitalu Miejskim im. św. Jana Pawła II 760 dni, a Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym 1013 dni. Krótsza kolejka jest endoprotezoplastyka stawu kolanowego i biodrowego – około 1,5 roku, czyli ponad 500 dni w WSZ. Nieco mniej poczekamy na pododdziale rehabilitacji neurologicznej – 477 dni w Szpitalu Miejskim. O około 100 dni lepiej jest na oddziale chirurgii urazowo-ortopedycznej w WSZ.

O komentarz zapytaliśmy u źródła.


Bywa tak, że czeka się nieco krócej. Wynika to za rezygnacji oczekujących, którzy przenoszą się do innej placówki. Ponadto osoby, które wymagają natychmiastowej pomocy natychmiast ją otrzymują. Pacjenci rehabilitacji zanim trafią na oddział są poddawani zabiegom, m. in. w domu


- wyjaśnia Małgorzata Adamowicz, starszy specjalista ds. marketingu i promocji zdrowia w Szpitalu Miejskim im. św. Jana Pawła II.


Oddziały czy poradnie mogą przyjąć określoną liczbę pacjentów. Gdy chętnych jest dużo tworzą się kolejki. Jednak nie zawsze czeka się tak długo jak by wynikało z wyliczeń. Gdy następują zmiany informujemy o tym pacjentów

- tłumaczy Anna Kowalska, rzecznik prasowy WSZ.

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%