› inwestycje drogowe
16:37 / 10.08.2012

Na Pocztowej ruszyły prace archeologiczne

Na Pocztowej ruszyły prace archeologiczne

fot. Konrad Kosacz

Dziś rozpoczęły się badania archeologiczne na skraju ul. Pocztowej i Placu Słowiańskiego, w miejscu, gdzie podczas przebudowy drogi nr 503 odkopano zabytkowy bastion. Prace mają potrwać do końca miesiąca. - Dzisiaj porządkujemy teren, usuwamy gruz. Rozpoczęliśmy odsłanianie posadzki ceglanej, której się spodziewaliśmy. - mówi Grażyna Nawrolska, archeolog nadzorująca budowę 503.

Ekspertyzy bastionu wykonał dr Maciej Małachowicz z Wrocławia, który jest rzeczoznawcą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, specjalizującym się w fortyfikacjach, głó wnie nowożytnych.
- Doktor Małachowicz  stwierdził, że odkryte mury to cenny i interesujący obiekt - bastion z XVI wieku w stylu starowłoskim, tak zwana piatta forma - dodaje Grażyna Nawrolska.
 
W najbliższych dniach archeolodzy będą wyjaśniali i odsłaniali jeszcze kilka miejsc. Współpracują z konserwatorem zabytków, pracownikami Zarządu Dróg.
- Postaramy się jak najszybciej zakończyć prace, tak, by budowlańcy mogli kontynuować prace przy 503. Liczę, że skończymy do końca sierpnia - uzupełnia dr Nawrolska.

Przypomnijmy, że ponad 2 tygodnie temu prace drogowe przy budowie torowiska na ul. Pocztowej zostały wstrzymane. Powodem było odkrycie przez robotników kilkusetletnich fortyfikacji pochodzących z systemu obronnego Elbląga. Więcej na ten temat w naszym wcześniejszym materiale.

4
0
oceń tekst 4 głosów 100%

Powiązane artykuły

Drogowcy odkopali fortyfikacje. Prace na Pocztowej czasowo wstrzymane

26.07.2012 komentarzy 4

Podczas prac przy rozbudowie drogi nr 503, przy ul. Pocztowej ekipy natrafiły na kilkusetletnie elbląskie fortyfikacje. Po rozebraniu przebiegającej wzdłuż ulicy...