› inwestycje miejskie
00:18 / 25.12.2019

Na Starym Mieście w Elblągu wkrótce staną dwie ławki solarne

Na Starym Mieście w Elblągu wkrótce staną dwie ławki solarne

fot. Seedia.city (zdjęcia po lewej stronie) / Andrzej Demczuk (zdjęcie po prawej stronie)

Na Starym Mieście w Elblągu wkrótce staną dwie ławki solarne ze stojakami na rowery. Pojawiły się w naszym mieście na początku tego tygodnia. Jedna z nich znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie fontanny na placu katedralnym, a druga na bulwarze Zygmunta Augusta (pomiędzy mostami Dolnym a Górnym). W dalszym ciągu (noc z 24 na 25 grudnia 2019 r.) pozostają zapakowane (zafoliowane). 

Wiele wskazuje na to, że są to ławki typu SEEDiA Urban, których producentem jest firma z Krakowa. Takie ławki wyposażone są w dwa wyjścia USB, dzięki którym można naładować urządzenie mobilne, takie jak telefon, tablet czy laptop. Ławka zapewnia również bezpłatny transfer Wi-Fi. To na wypadek sytuacji, kiedy potrzebujemy połączenia z internetem, a nie chcemy obciążać własnego transferu komórkowego. Taka funkcja wydaje się szczególnie użyteczna w przypadku turystów. Inteligentne ławki są ekologiczne – nie potrzebują zewnętrznego zasilania. Wbudowane akumulatory ładowane są przez moduły solarne. Z ławki można korzystać zarówno w dzień, jak i nocą.

Inteligentna ławka SEEDiA Urban to przede wszystkim funkcjonalność. Z połączenia nowoczesnych funkcji i niezbędnych w siatce miejskiej elementów: stopka na rowery i seidziska, powstał wzór nadający się doskonale do miejsc użyteczności publicznej – parków, placów miejskich, deptaków. Wysokiej jakości, odporne na zniszczenie materiały są jej dodatkowym atutem. 

– informuje producent. 

Poza unowocześnianiem polskich miast, projekt SEEDiA wart jest też uwagi jeszcze z jednego powodu. W dobie zagrażającego nam blackoutu, gdy co wakacje media informują o możliwych przerwach w dostawach prądu, argument, że latarnie i ławki byłyby uniezależnione energetycznie od dostawców prądu jest z pewnością nie do przecenienia 

– zauważa portal Innpoland.pl.

Więcej informacji na temat działalności przedsiębiorstwa SEEDiA możecie przeczytać w artykule

Tego typu ławka znajduje się już w Gronowie Elbląskim (zobaczcie). Została zakupiona w ramach zadania pod nazwą „Przebudowa ciągu pieszego – deptaka rekreacyjnego w Gronowie Elbląskim.” Jest wyposażona w drewniane oparcie oraz panel słoneczny o mocy 80 W. Nie wiemy, ile kosztowała sama ławeczka. Całkowity koszt zrealizowanego w Gronowie Elblaskim zadania zamknął się w kwocie  119 878,86 zł (kwota dofinansowania wyniosła 76 278,00 zł.  Zadanie zostało zrealizowane w pierwszym kwartale 2019 r.

Ile to nas kosztowało?

Całkowity koszt realizacji przedsięwzięcia "Łączy nas turystyka" wyniósł 50 tys. zł. Nasze miasto pozyskało na ten cel 16 tys. zł dotacji z samorządu województwa. Całe zadanie będzie nas zatem kosztowało 34 tys. zł (50 tys. – 16 tys. zł). Za te pieniądze elbląski samorząd zakupił dwie ławki solarne ze stojakami na rowery. To nie wszystko. W ramach tego samego zadania wkrótce na ulicach Stawidłowej, Kościuszki oraz w Bażantarni pojawią się samoobsługowe stanowiska do naprawy rowerów

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%