› bieżące
09:00 / 12.09.2014

Na ul. Węgrowskiej bezpieczniej? Pojawił sie próg zwalniający

Na ul. Węgrowskiej bezpieczniej? Pojawił sie próg zwalniający

fot. elblag.net

Temat bezpieczeństwa oraz braków parkingów na ul. Węgrowskiej poruszaliśmy dość często. Radni również wnosili interpelacje na temat poprawy bezpieczeństwa na tejże ulicy. Zwłaszcza, że w tej chwili odbywa się przebudowa CH Ogrody.

Na sesji Rady Miasta, która odbyła się w lutym radni Robert Turlej oraz Maria Kosecka wnieśli interpelację dotycząca poprawy bezpieczeństwa na ul. Węgrowskiej oraz stworzenia miejsc parkingowych.

Problem, z którym borykają się rodzice, odwożąc dzieci do Szkoły Podstawowej nr 18, był już poruszany w poprzedniej kadencji Rady Miejskiej. W ubiegłym roku, dokładnie w sierpniu, Komisja Bezpieczeństwa i Spraw Samorządowych również podnosiła ten temat, w którym analizowano kwestie bezpieczeństwa udających się dzieci do szkoły.

Radni Turlej i Kosecka wówczas wnosili w swojej interpelacji: „W tej sytuacji, jedynym rozwiązaniem jest zagospodarowanie niewielkiego fragmentu terenu zielonego przed szkołą. Również taką informację zawarto w odpowiedzi na wniosek komisji.”

W tym roku wykonawca rozbudowy CH Ogrody zobowiązał się do zmodernizowania ulicy Węgrowskiej wraz z chodnikiem. „Można by przy okazji wydzielić w obrębie budynku szkoły, kilka miejsc, które przeznaczone byłyby wyłącznie na krótkotrwały postój, aby rodzice mogli zatrzymać się i bezpiecznie wysadzić dziecko do szkoły” - wnosili wówczas radni.

W czerwcu radny Ryszard Klim na sesji Rady Miasta złożył interpelację w sprawie sygnalizacji świetlnej na przejściu dla pieszych w obrębie skrzyżowania ulic Węgrowskiej i Topolowej. Z taką prośbą do radnych zgłosiła się Pani Magdalena Wojturska, przedstawiając pełną dokumentację zdjęciową.

Radny złożył, w sprawie prośby jednej z mieszkanek, interpelację podczas sesji Rady Miasta. Wiadomo, że przy ul. Węgrowskiej mieści się Szkoła podstawowa nr 18, do której rodzice często odwożą dzieci. Miejsce to jest szczególnie niebezpieczne dla uczniów. Klim zauważył, iż ta ulica zostanie zmodernizowana przez inwestora CH Ogrody, więc można by modernizacją również objąć postulowaną sprawę.

„Przejście dla pieszych przez ulicę Węgrowską usytuowane jest przy skrzyżowaniu z ulicą Topolową. Jest to skrzyżowanie trójwylotowe z dwoma przejściami dla pieszych (drugie przez ulicę Topolową). Montaż sygnalizacji świetlnej na drogach publicznych może być realizowany po spełnieniu wymogów zawartych w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczenia na drogach” - odpowiadał na interpelacje wiceprezydent Janusz Hajdukowski.

W związku z tym, że ulica Węgrowska nie spełnia wymogów zawartych w wyżej wymienionym rozporządzeniu, więc propozycja budowy sygnalizacji świetlnej nie zostanie zrealizowane.

Rok szkolny rozpoczął się pierwszego września, dzieci wróciły do szkoły i znów pojawiło się zagrożenie. W ostatnich dniach zgodnie z zapowiedziami wiceprezydenta, na jezdni pojawił się próg zwalniający wraz z przejściem dla pieszych. Tylko czy to pomoże poprawić bezpieczeństwo na ul. Węgrowskiej?

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%