› bieżące
17:26 / 18.10.2014

Na ulicach Elbląga dominował róż. Marsz Zdrowia Kocham Cię Życie

Na ulicach Elbląga dominował róż. Marsz Zdrowia Kocham Cię Życie

fot. Bartłomiej Ryś

„Rak może być wyleczony. Przebadaj się, nie zwlekaj”. Po raz czternasty Elbląskie Stowarzyszenie Amazonek wraz z rodzinami i sympatykami przeszło dziś ulicami miasta, by zamanifestować jak istotne jest zdrowie i jego pielęgnacja.

Honorowym patronem Marszu jest prezydent miasta, Jerzy Wilk i starosta, Sławomir Jezierski. Wśród Zaproszonych gości byli m. in. senator Witold Gintowt- Dziewałtowski z małżonką, posłanka Elżbieta Gelert oraz członek Zarządu Województwa Warmińsko- Mazurskiego, Witold Wróblewski. Specjalnie na dzisiejszy marsz przybyły również amazonki z organizacji „Vita” z Kaliningradu.

Mimo chłodu elblążanie przybyli tłumnie na to wydarzenie, okazując tym samym swoje wsparcie nie tylko dla amazonek, ale również dla wszystkich tych, którzy zmagają się z ciężkimi chorobami.

- Dzisiejszy marsz ma przypominać, że zdrowy styl życia, dbanie o własne zdrowie, zapobieganie chorobom to nasz obowiązek wobec siebie, naszych bliskich i społeczeństwa. (...) Pamiętajmy wszyscy o badaniach i profilaktyce- mówiła Alicja Tomczyk z Elbląskiego Stowarzyszenia Amazonek.

- Wciąż jeszcze wielu ludzi boi się rozmawiać o raku, niejednokrotnie również wstydzi się tego tematu. Pokażmy im, że nie są pozostawieni samym sobie - przekonywała posłanka, Elżbieta Gelert.

Zwracając się do elbląskich amazonek, Witold Wróblewski powiedział: - Dziękuję wam za to, że jesteście i razem działacie od wielu lat. Podnosicie na duchu wszystkich tych, którzy walczą z nowotworem. Mam nadzieję, że inne kobiety pójdą za waszym przykładem i również podejmą walkę z rakiem.

Na czele marszu znaleźli się motocykliści z elbląskiego Klubu „Orzeł”, których pojazdy przyozdobione były różowymi balonami, tuż za nimi melodię wygrywała Garnizonowa Orkiestra Wojskowa, a zaraz za nią podążali uczniowie Zespołu Szkół Gospodarczych, Zespołu Szkół Techniczno- Informatycznych i innych placówek edukacyjnych wraz z nauczycielami oraz zebrani elblążanie.

Gdy pochód dotarł na ul. Zw. Jaszczurczego, gdzie znajduje się siedziba Elbląskiego Stowarzyszenia Amazonek, wypuszczono wszystkie balony. Był to symboliczny gest, upamiętniający amazonki, które odeszły.

W budynku ESA zainteresowani mogli wykonać badania profilaktyczne, a dla tych, którym chłód dał się we znaki, przygotowano ciepłe napoje i poczęstunek.

12
0
oceń tekst 12 głosów 100%

Zdjęcia ilość zdjęć 51