Na Warmii i Mazurach oznakowano kolejne obszary chronione
W bezpośrednim sąsiedztwie rezerwatów przyrody i obszarów Natura 2000 w województwie warmińsko-mazurskim, w tym przy granicy rezerwatu Buki Wysoczyzny Elbląskiej, postawiono 70 tablic informujących o formach ochrony przyrody. Podmiotem odpowiedzialmym za przeprowadzone działania jest Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie.
Tablice informacyjne zostały zaintaslowane w miejscach widocznych, m.in. przy drogach dojazdowych do rezerwatów przyrody, parkingach, często w bezpośrednim sąsiedztwie ściany lasu. Mają one zapobiegać niewłaściwemu zachowaniu na obszarach chronionych.
Obszary chronione to jedna z form ochrony przyrody. Istnieje duże zróżnicowanie form i zakresu tejże ochrony. W ścisłych rezerwatach przyrody wykluczona jest jakakolwiek ingerencja człowieka, a nawet często są one niedostępne dla turystów. W obszarach chronionego krajobrazu ludzie normalnie mieszkają, prowadzą działalność rolniczą i inną, a ochrona sprowadza się tylko do wykluczenia niektórych form tej działalności.
W województwie warmińsko-mazurskim jest 111 rezerwatów przyrody. Tylko część z nich została udostępniona do ruchu pieszego i rowerowego. W rezerwacie przyrody co do zasady nie można również biwakować, palić ognisk, wprowadzać psów, uprawiać sportów wodnych, pływać, żeglować, używać łodzi motorowych itp.
W przeciwieństwie do rezerwatów na terenie obszarów Natura 2000, które w województwie warmińsko-mazurskim obejmują około 27% jego powierzchni, nie ma żadnych narzuconych zakazów i ograniczeń, które uniemożliwiałyby ich rekreacyjne użytkowanie. Po tych terenach można poruszać się swobodnie, pamiętając jednak o szacunku dla natury. Odwiedzając tak cenny przyrodniczo obszar należy pamiętać, aby nie niszczyć występujących tam roślin i grzybów. Istnieje prawdopodobieństwo, że mogą być one pod ochroną. Nie należy również płoszyć napotkanych zwierząt, ani ich dokarmiać. Ważne jest także niezaśmiecanie obszarów chronionych. Śmieci należy zawsze zabierać ze sobą.