› inwestycje drogowe
15:40 / 07.09.2012

Na Zatorzu będzie jaśniej. Rusza przebudowa oświetlenia ulic

Na Zatorzu będzie jaśniej. Rusza przebudowa oświetlenia ulic

fot. elblag.net

Na Zatorzu jeszcze nie zakończyła się budowa kanalizacji deszczowej w całej dzielnicy, a już rozpoczyna się kolejna duża inwestycja. Będzie nią przebudowa i rozbudowa oświetlenia ulic na tym osiedlu. Istniejące napowietrzne linie oraz drewniane i wyeksploatowane latarnie, zostaną zastąpione nowymi, energooszczędnymi punktami świetlnymi.

Inwestycja ta, już od lat znajdowała się w planach elbląskiego magistratu. W 2008 r. powstał projekt budowlany oświetlenia dzielnicy Zatorze, jednak dopiero w tym roku przystąpiono do jego realizacji. Zadanie zostało podzielone na etapy. Pierwszy rozpocznie się jeszcze we wrześniu. Swoim zakresem obejmie ulice: Malborską, Łódzką, Kielecką, drogi osiedlowe wokół wieżowców i część ul. Mielczarskiego.

Na ulicach tych występuje napowietrzna sieć oświetleniowa na słupach drewnianych. Z uwagi na zły stan techniczny kabli i słupów drewnianych oraz wyeksploatowanie opraw oświetleniowych, na całym osiedlu przewidziano wymianę sieci oświetleniowej. Nowe oświetlenie drogowe powstanie na słupach stalowych, ocynkowanych, okrągłych z wysięgnikami rurowymi i oprawami sodowymi. Na drogach osiedlowych przy wieżowcach, przewidziano oświetlenie parkowe na niższych słupach stalowych lub żeliwnych, koloru czarnego lub szarego. Z kolei oświetlenie otoczenia placu i kościoła przy ul. Kieleckiej, składać się będzie z żeliwnych latarni ozdobnych.

W pierwszym etapie, nowym oświetleniem objęte zostaną ulice: Malborska (od przejazdu kolejowego do mostu przez rzekę Kumielę i dalej do wiaduktu przez obwodnicę oraz przy wieżowcach w kierunku Mielczarskiego), Łódzka (od Malborskiej do pętli autobusowej i dalej do Skrzydlatej), Kielecka (od  skrzyżowania z Olsztyńską do Łódzkiej), dojazd do ul. Mielczarskiego i część ul. Mielczarskiego (okolice szkoły podstawowej), a także drogi osiedlowe przy wieżowcach  (oświetlenie parkowe wzdłuż bloków nr 86, 88 i 90 oraz wzdłuż wieżowców nr 80, 82 i 84 po stronie południowej i północnej).

Wykonawcą robót będzie Centrum Zaopatrzenia Energetyki Eltast Sp. z o.o. z Radomia, które wygrało przetarg na to zadanie. Wartość prac to prawie 676 tys. zł. Umowa została podpisana 3 września. Radomska firma będzie miała czas na zakończenie inwestycji, do końca września 2013 r.

Kolejnym etapem oświetlenia Zatorza będzie przebudowa napowietrznych linii oświetlenia na kablowe, na ulicach: Fredry, Narciarskiej, Kilińskiego, Mielczarskiego, Olsztyńskiej, Olkuskiej, Łomżyńskiej oraz budowa nowych linii oświetleniowych na ul. Junaków oraz Skrzydlatej.

Łącznie całe zadanie obejmuje swoich zakresem: budowę kablowych linii oświetleniowych o długości 7130 m, ustawieniu 186 słupów oświetlenia drogowego, 64 słupów oświetlenia parkowego, 7 latarni ozdobnych, demontażu 144 istniejących słupów oświetleniowych i 3350 m napowietrznych linii oświetleniowych oraz  ustawieniu 1 szafki oświetleniowej.

Pełna realizacja projektu powinna zakończyć się w 2014 r.

3
0
oceń tekst 3 głosów 100%

Powiązane artykuły

Na Łódzkiej budują nowe oświetlenie

27.09.2012

Zaniedbane przez ostatnie lata elbląskie Zatorze, z każdym kolejnym rokiem pięknieje. Dzielnica zyskała już odwodnienie, a co za tym idzie nowe drogi i chodniki....