› poradnik
11:09 / 12.08.2017

Naczynia czyste w godzinę? Sprawdź co potrafią nowoczesne zmywarki!

Naczynia czyste w godzinę? Sprawdź co potrafią nowoczesne zmywarki!

Zmywanie naczyń należy do najmniej lubianych obowiązków domowych, nic więc dziwnego, że zmywarka przez wiele osób uznawana jest za podstawowe wyposażenie kuchni. Producenci nowoczesnego sprzętu AGD z kolei starają się zapewnić swoim klientom praktyczne funkcje i rozwiązania zapewniające jeszcze wygodniejsze użytkowanie.

Przeciwnicy zmywarek są zdania, że urządzenia te zużywają w porównaniu do ręcznego mycia naczyń znacznie więcej wody, a dodatkowym kosztem użytkowania są opłaty za wykorzystaną energię elektryczną. Trzeba jednak pamiętać, że nowoczesny sprzęt tego typu potrafi zużyć nawet 8l wody na umycie 12 lub większej liczby kompletów. W praktyce odpowiada to naczyniom z całego dnia gromadzonym przez czteroosobową rodzinę – jak widać skorzystanie ze zmywarki jest w tym przypadku znacznie bardziej ekonomicznym rozwiązaniem, niż umycie tej ilości naczyń ręcznie. Oczywiście nie można zapominać o tym, że oszczędzamy nie tylko wodę, ale też czas – zamiast spędzać wieczór przy zlewozmywaku, możemy wykorzystać go w bardziej przyjemny sposób.

Programy na różne zabrudzenia

Nowoczesne zmywarki doskonale poradzą sobie nie tylko z niewielkimi zabrudzeniami, ale też dokładnie umyją garnki, brytfanny czy patelnie, a w razie potrzeby – zadbają o delikatne kieliszki i szklanki. Wielu producentów oferuje sprzęt z programem określanym jako EKO lub BIO, który jest najbardziej wydajny ze względu na zużycie wody i energii elektrycznej – doskonale poradzi sobie ze średnio zabrudzonymi naczyniami. Jeśli jednak potrzebujemy pozmywać garnki, przypalone patelnie czy inne mocno zabrudzone naczynia, lepszym wyborem będzie program intensywny. W nowoczesnych zmywarkach możemy też zdezynfekować butelki do karmienia, a także w bezpieczny sposób umyć kieliszki i inne delikatne szkło. Niektóre z nich – jak np. zmywarki Indesit – mogą być wykorzystane także do wyczyszczenia dużych garnków, rusztów, półmisków, blach piekarnikowych czy nawet filtrów okapowych ze stali nierdzewnej – program trwa zaledwie godzinę, a znacznie ułatwia mycie tych naczyń, które ze względu na duże gabaryty trudno wyczyścić w kuchennym zlewie. Oczywiście to nie wszystko. Zdarza się, że nie jesteśmy w stanie zapełnić w ciągu dnia całego urządzenia. Wtedy nie pozostaje nic innego, jak gromadzić brudne naczynia, co może powodować nieprzyjemny zapach, albo skorzystać ze specjalnego programu oszczędzającego wodę, energię i detergenty. Praktycznym rozwiązaniem jest też funkcja opóźnienia startu – dzięki niej możemy zaprogramować działanie urządzenia w taki sposób, aby cykl prania zakończył się tuż przed naszym powrotem z pracy. Niektóre modele potrafią też dobrać odpowiedni program zależnie od ilości umieszczonych wewnątrz naczyń i stopnia zabrudzenia.

Skuteczne zmywanie

Nowoczesne zmywarki to sprzęt pozwalający zaoszczędzić czas, energię elektryczną oraz zmniejszyć zużycie wody. Zdarzają się jednak opinie, że urządzenie to nie zapewnia takiej czystości naczyń jak przy tradycyjnym myciu. Powodem takiego stanu rzeczy może być niewłaściwe użytkowanie sprzętu. Chociaż mogłoby się wydawać, że wystarczy tylko włożyć naczynia i sztućce do koszy, a następnie uruchomić wybrany program, ważne jest ułożenie talerzy, kubków czy garnków – nie powinny one stykać się ze sobą, ani blokować ramion myjących. W przeciwnym razie nawet najbardziej intensywny program sobie nie poradzi. Nawet jeśli używamy specjalnych tabletek do zmywania 3w1, warto stosować sól zapobiegającą osadzaniu się kamienia – w większości domów woda jest twarda, co może powodować powstawanie nieestetycznych zacieków. Przed umieszczeniem naczyń w zmywarce należy usunąć z nich resztki jedzenia, a otłuszczone garnki lub patelnie – wstępnie opłukać, w przeciwnym razie filtry i rury będą się zapychać; co kilka cykli trzeba też umyć wnętrze urządzenia. Te czynności nie wymagają wiele czasu, a zapewniają bardziej wydajną pracę zmywarki i gwarantują czystość naczyń, dlatego warto o nich pamiętać.

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%