› budownictwo mieszkaniowe
08:29 / 30.09.2012

Nad Bulwarem Augusta powstaną nowe kamieniczki

Nad Bulwarem Augusta powstaną nowe kamieniczki

fot. Konrad Kosacz

Władze Elbląga przystępują do zabudowy kolejnych kwartałów Starego Miasta. Magistrat wystawił na sprzedaż działkę nad rzeką Elbląg, u zbiegu ulic Wapiennej i Tamka. Nieruchomość, której cena wywoławcza wynosi 670 tys. zł, przeznaczona jest do odtworzenia stojących tu niegdyś kamienic mieszczańskich.

Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego Starego Miasta, nieruchomość położona jest w strefie mieszkalnej, obejmującej teren bloków urbanistycznych przeznaczonych do odtworzenia zabudowy szeregowej mieszkalnej wzdłuż ulic Kumieli, Zamkowej i Wapiennej, w tym uzupełnienia zabudowy narożnika ul. Wapiennej i Bulwaru Zygmunta Augusta. Dopuszczalne są w tym miejscu również drobne usługi handlu, rzemiosła i małej gastronomii.

Wystawiony w przetargu kompleks, położony jest w bezpośrednim sąsiedztwie Bursy Szkolnej nr 3, u zbiegu ulic Wapiennej i Tamka. Przed drugą wojną światową, teren o łącznej powierzchni 0,18 ha, zajmowała zabudowa pierzejowa.

Nowa zabudowa tego miejsca, zbliżona będzie do historycznej – głównie poprzez budowę nowych domów o tradycyjnych gabarytach i harmonijne zestawienie nowej zabudowy z dawną architekturą monumentalną. Wysokość budynków, podobnie jak przed 1945 r. posiadać będzie od 2,5 do 3,5 kondygnacji. Zgodnie z tymi wytycznymi, kamienice zaprojektowane zostaną we współczesnych formach architektonicznych z pominięciem stylu historyzującego i bez rekonstrukcji.

Ewentualny nabywca tego terenu, zostanie zobowiązany do rozbiórki znajdującego się na działce pozostałości budynku gospodarczego (silosa) oraz jego uporządkowania do końca 2013 r. Następnie, przed rozpoczęciem budowy, na własny koszt przystąpi do badań archeologicznych odsłoniętych reliktów murów fundamentowych i piwnicznych.

Miasto nałoży na inwestora obowiązek rozpoczęcia zabudowy do końca 2015 r. i jej zakończenia  do końca 2017 r. W przypadku nie podjęcia przez nabywcę działań inwestycyjnych do końca 2016 roku, elbląski magistrat zastrzega sobie prawo odkupu nieruchomości, za cenę równą cenie wylicytowanej.

Licytację, wycenionej na 670 tys. zł nieruchomości, zaplanowano na 26 listopada w Urzędzie Miejskim.

4
0
oceń tekst 4 głosów 100%

Powiązane artykuły

Przy Wapiennej jak przed wojną staną kamienice

09.07.2012 komentarzy 2

Miasto wystawiło na sprzedaż blisko półhektarową nieruchomość przy ul. Wapiennej, stanowiącej część Starego Miasta. Na sąsiadującej z terenem...