Nagroda POT dla gospodarstwa agroturystycznego z okolic Elbląga!
fot. facebook.com/ziolowydzbanek
Gospodarstwo agroturystyczne Ziołowy Dzbanek ze wsi Sąpy, położonej nieopodal Młynar (ok. 30 km na wschód od Elbląga), zwyciężyło w jednej z kilku kategorii konkursu zorganizowanego przez Polską Organizację Turystyczną na najlepsze placówki agroturystyczne w Polsce.
Gospodarstwo Agroturystyczne Ziołowy Dzbanek, prowadzone przez Waldemara i Ewę Nisiewiczów, zostało uhonorowane pierwszym miejscem w kategorii "Wypoczynek u rolnika". Warto nadmienić, że w konkursie Polskiej Organizacji Turystycznej „Na wsi najlepiej – 12 dobrych praktyk w turystyce wiejskiej" wzięło udział aż 115 uczestników z całej Polski, w tym 12 z województwa warmińsko-mazurskiego. Kapituła wyłoniła dwunastu laureatów, wśród nich gospodarstwo z okolic Młynar. Konkurs został zorganizowany po raz pierwszy. Przewiduje się jego kontynuację w kolejnych latach.
Poniżej opis gospodarstwa agroturystycznego – zwycięzcy kategorii "Wypoczynek u rolnika", który znajduje się na stronie internetowej organizatora konkursu:
Gospodarstwo położone jest Sąpach – wiosce tematycznej „Babia Dolina” w gminie Młynary (województwo warmińsko-mazurskie). Umiejscowione na obrzeżach wsi, zaprasza do obcowania z naturą. Pachnie tu ziołami i pieczonym chlebem. Miejsce znane jest z gościnności, serdecznej atmosfery i rozmów przy ziołowej herbacie. Jadalne kwiaty z pomidorem i mozzarellą nie tylko wyglądają obłędnie, ale tak samo smakują. Gościom towarzyszy zapach świeżych ziół i łąki. Chętni przy pomocy instruktora wyczarują cudeńka na kole garncarskim. Czas się zatrzymał, ale sprzęty naszych babć i dziadków nadal są w użyciu: dzieże, drewniane łopaty, nosidła do wody, prasa do sera, ręczny magiel, kręcący się kołowrotek nie dają o sobie zapomnieć. Sympatyczni gospodarze ugoszczą Cię po staropolsku: posmakujesz prawdziwego chleba z pieca, dobrej wędliny, ziołowych pyszności. Spędzający urlop w „Ziołowym dzbanku”, nauczą się garncarstwa, florystyki, zielarstwa, wytwarzania mydeł ziołowych i wykonywania lalek motanek, a także wekowania. W mini-zoo czekają świnki wietnamki i włochate świnki węgierki. Zza ogrodzenia zerka Tofik i Różyczka – kózki miniaturki. Dzieci zobaczą także kucyka, kaczki pekinki i króliki.
Obiekt działa od 2014 r. i jest skategoryzowany w ramach systemu oceny Wiejskiej Bazy Noclegowej. Posiada 12 miejsc noclegowych.
Waldemar i Ewa Nisiewicz z nagrodą Polskiej Organizacji Turystycznej, fot. facebook.com/ziolowydzbanek
W konkursie POT mogły brać udział osoby fizyczne oraz podmioty prowadzące działalność turystyczną na obszarach wiejskich, regionalne organizacje turystyczne, lokalne organizacje turystyczne, administracja samorządowa, lokalne grupy działania, organizacje i stowarzyszenia. Do Konkursu mogły być zgłaszane wyłącznie przedsięwzięcia turystyczne funkcjonujące na obszarach wiejskich na terenie Polski, w szczególności gospodarstwa agroturystyczne, obiekty turystyki wiejskiej, szlaki kulinarne oraz oferty lub pakiety turystyczne oparte na zasobach infrastruktury turystycznej, szlakach tematycznych, wydarzeniach cyklicznych, a także ofercie edukacyjnej i kulturalnej polskiej wsi.
W kategorii "Wypoczynek u rolnika" mogły brać udział obiekty noclegowe spełniające poniższe kryteria:
- siedlisko zagospodarowane tradycyjnie, obejmujące dom, budynki gospodarskie, podwórze, ogród przydomowy
- otaczające tereny wiejskie – zabudowania gospodarskie, pola, łąki, lasy
- liczba miejsc w kwaterze maksymalnie do 30
- prowadzona produkcja roślinna i/lub hodowlana, ogrodnicza, sadownicza, rybacka
- zwierzęta (minimum 3 gatunki) stanowiące atrakcję turystyczną gospodarstwa
- ogród warzywny
- posiłki domowe wytwarzane na bazie produktów wiejskich z możliwością ich degustacji
- elementy dekoracyjne w obiekcie oraz poszczególnych pokojach związane z kultywowaniem rodzimych tradycji, kultury, etnografii
- rozwiązania ekologiczne, np. segregacja śmieci, kompostownie, własna oczyszczalnia ścieków, odnawialne źródła energii
Laureaci Konkursu zostaną objęci kampanią promocyjną Polskiej Organizacji Turystycznej, obejmującą m.in.:
- publikację (nakład 10 tys. egz.) zawierającą najlepsze praktyki związane z turystyką na obszarach wiejskich oraz wiedzę na temat zasad przygotowania innowacyjnych rozwiązań związanych z tworzeniem ofert w turystyce wiejskiej
- reportaże przygotowane przez blogerów
- sesję zdjęciową
- promocję na stronach www.pot.gov.pl, www.polska.travel, www.zarabiajnaturystyce.pl, www.aktualnosciturystyczne.pl, www.pieknywschod.pl, www.edenpolska.pl.
- promocję w mediach społecznościowych Polskiej Organizacji Turystycznej.
Gospodarstwo agroturystyczne Ziołowy Dzbanek zostało uhonorowane I miejscem w kategorii "wypoczynek u rolnika" w konkursie POT, fot. fot. facebook.com/ziolowydzbanek
LISTA 12 LAUREATÓW KONKURSU POT
Kategoria "Wypoczynek u rolnika"
1. miejsce – gospodarstwo agroturystyczne Ziołowy Dzbanek, www.ziolowydzbanek.pl
2. miejsce – gospodarstwo agroturystyczne Ola, www.ola.agrowczasy.afr.pl
3. miejsce – Pod Srebrną Górą, www.srebrna-gora.pl
Kategoria "Wypoczynek na wsi"
1. miejsce – gospodarstwo agroturystyczne Malowane Wierchy, www.malowanewierchy.pl
2. miejsce – gospodarstwo agroturystyczne Polesie, www.polesie.info
3. miejsce – Villa Greta, www.villagreta.pl
Kategoria "Oferta wypoczynkowa turystyki wiejskiej"
1. miejsce – Lawendowa Osada i Zagroda Edukacyjna Lawendowej Osady, www.lawendowaosada.pl
2. miejsce – Sielsko i Anielsko w Górach Świętokrzyskich, Centrum Tradycji, Turystyki i Kultury Gór Świętokrzyskich, www.osadasredniowieczna.eu
3. miejsce – Zagroda Młynarska w Uniejowie, www.termyuniejow.pl
Kategoria "Oferta szlaków kulinarnych na terenach wiejskich"
1. miejsce – szlak kulinarny Świętokrzyska Kuźnia Smaków, www.swietokrzyskakuzniasmakow.pl
2. miejsce – szlak kulinarny Podkarpackie Smaki, www.podkarpackiesmaki.pl
3. miejsce – szlak kulinarny Kaliskie Smaki, www.facebook.com/kaliskiesmaki