› imprezy
11:33 / 12.04.2013

Nahorny Trio w Ratuszu Staromiejskim

Nahorny Trio w Ratuszu Staromiejskim

Elbląskie Towarzystwo Kulturalne zaprasza na koncert „Nahorny Trio”. Trio tworzą: Włodzimierz Nahorny, Mariusz Bogdanowicz i Piotr Biskupski. Muzycy zagrają 16 kwietnia w Ratuszu Staromiejskim.

Włodzimierz Nahorny - jego życiorys to niemal cała historia polskiego jazzu, to postać nie mająca sobie równych na polskiej scenie jazzowej. Pianista, saksofonista, flecista, kompozytor i aranżer muzyki jazzowej, rozrywkowej, teatralnej i filmowej. Zdobył wiele nagród na konkursach i festiwalach w Polsce i za granicą. Najważniejsze z nich to: I nagroda solistyczna i zespołowa na Jazz nad Odrą 64; II nagroda na Konkursie Młodych Muzyków Jazzowych w Wiedniu 1966; I nagroda na Festiwalu Jazzowym w Wiedniu 1967, którą odebrał z rąk Duka Ellingtona; I nagroda na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu kolejno w 1972 i 1973 r.

Jego muzyka to poezja, romantyzm, refleksja. Jest kompozytorem jednej z najsłynniejszych, powojennych, polskich piosenek „Jej Portret”. Ma na swoim koncie współpracę z legendarnym gdańskim Bim-Bomem, z zespołem A. Trzaskowskiego, A. Kurylewicza, i wreszcie z Breakoutami w okresie ich największej popularności. Ostatnie lata to płyty: Ich Portret, Kolędy na cały rok, Piosenki Lwowskie, Nahorny-Szymanowski - Mity, Nahorny-Chopin - Fantazja Polska, Nahorny-Karłowicz - Koncert, Nahorny Trio Dolce far niente... i nic więcej, Śpiewnik Nahornego i najnowsza Nahorny Sextet – Chopin Genius Loci. W maju 2009 Włodzimierz Nahorny obronił pracę doktorską pot tytułem Twórczość Fryderyka Chopina jako źródło inspiracji w muzyce jazzowej.

Mariusz Bogdanowicz - kontrabasista, kompozytor, pedagog, publicysta, producent i wydawca. Jest absolwentem Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. W okresie studiów współtworzył Heavy Metal Sextet (1982-84), z którym koncertował w Polsce i za granicą oraz zdobył liczne laury: pierwsze miejsce zespołowe Jazz Juniors ‘82, Klucz do Kariery na Pomorskiej Jesieni Jazzowej ‘82, pierwsze miejsce na konkursie w Dunkierce’83 (Francja), drugie miejsce na konkursie Jazz Hoeilaart’83 (Belgia). Z Włodzimierzem Nahornym na stałe współpracuje od 1991 r. Ma na swoim koncie też debiut filmowy, zagrał bowiem kontrabasistę w filmie „Niech żyje miłość” (1991 r.). Jest kompozytorem muzyki do tekstów piosenek m. in. Andrzeja Poniedzielskiego i Jan Wołka. W latach 2004 – 2008 prowadził autorską audycję radiową "Jazz Travels" w Jazz Radio, zajmuje się też działalnością publicystyczną. Od 2006 r. jest wykładowcą na Wydziale Jazzu i Muzyki Estradowej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, gdzie prowadzi klasę kontrabasu i gitary basowej. W roku 2005 został odznaczony Brązowym Medalem Zasłużonych Kulturze Gloria Artis. W marcu 2012 Rada Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej w Bydgoszczy nadała mu stopień doktora sztuki. Tytuł pracy doktorskiej: Wieloznaczeniowość i rola kontrabasu we współczesnym zespole jazzowym.

Piotr Biskupski - perkusista, absolwent Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie prof. J. Zgodzińskiego. Jest laureatem wielu nagród indywidualnych konkursów jazzowych : „Złota Tarka”,  „Jazz nad Odrą”. Współpracuje z czołówką polskiej sceny jazzowej: Z.Namysłowski, W. Karolak a ponadto z R. Rossem, M. Hendrix, D Brown, B. Molenhofem, S Weinert. Od wielu lat współtworzy większość projektów artystycznych W. Nahornego, J. Strobla, M. Bogdanowicza. Często zapraszany jest do współpracy przez wykonawców różnych gatunków muzycznych. Jest poszukiwanym muzykiem studyjnym. Nagrał ponad 30 płyt. Jest bardzo wysoko cenionym pedagogiem. Prowadzi klasę perkusji w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Wykłada na licznych kursach perkusyjnych i jazzowych. Propaguje muzykę jazzową w cotygodniowej autorskiej audycji „ Jazz po północy” na antenie rozgłośni Polskiego Radia PIK.. Odznaczony medalem za szczególne osiągnięcia dla kultury narodowej Gloria Artis.

Koncert odbędzie się 16 kwietnia 2013 r. o godz. 18.00 w sali koncertowej Ratusza Staromiejskiego. Wstęp wolny.

Współorganizatorem koncertu jest Departament Kultury Urzędu Miejskiego w Elblągu.

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%