› bieżące
06:41 / 17.07.2013

Najbardziej oblegane kierunki studiów w naszym regionie

Najbardziej oblegane kierunki studiów w naszym regionie

fot. Bartłomiej Ryś

Wczoraj zakończyła się rekrutacja w PWSZ w Elblągu. Obecnie na uczelni tej kształci się 3 500 studentów w czterech Instytutach. Studenci mają do wyboru 10 kierunków w 14 specjalizacjach. Nowością w tym roku okazało się wprowadzenie dziennikarstwa do oferty szkoły. 44 osób na jedno miejsce – tyle chętnych było na najbardziej obleganym kierunku  w Polsce.  Prześledźmy, które specjalizacje cieszą się największą popularnością w naszym regionie. Czy magistrowie tych kierunków znajdą pracę po ich ukończeniu?

Według badania przeprowadzonego przez agencję doradztwa personalnego ManpowerGroup pod hasłem: „Niedobór talentów”, co trzeci pracodawca w Polsce ma problem ze znalezieniem odpowiednio przeszkolonego pracownika. Okazuje się, że największe zapotrzebowanie na pracowników występuje w sektorze budownictwa. Rok 2013 nie należy do najłatwiejszych jeśli chodzi o wzrost zatrudnienia. O pracę nie muszą się jednak martwić specjaliści w dziale: innowacyjne kanały sprzedaży internetowej, e –marketing, programiści i konsultanci SAP oraz mechanicy, elektrycy, inżynierowie lądowi. Jak te dane mają się do zainteresowań przyszłych posiadaczy indeksów?

W Elblągu ekonomiści i pedagodzy

W ubiegłym roku na PWSZ największą popularnością cieszyły się kierunki ekonomiczne, pedagogika, filologia angielska oraz budownictwo. Na ekonomii (ekonomika menadżerska) i pedagogice, czyli na najpopularniejszych kierunkach w ubiegłym roku akademickim na jedno miejsce przypadało około trzech osób. Na administracji, budownictwie i filologii angielskiej na jedno miejsce przypadało około dwóch osób. Na pozostałych – biorąc pod uwagę lata poprzednie – ilość chętnych mniej więcej odpowiadała liczbie miejsc.  

W Olsztynie weterynarze i lekarze

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w tym roku zaoferował studentom aż 59 kierunków. W rekrutacji udział wzięło ponad 15 tysięcy absolwentów, 10,5 tys. osób  już zostało przyjętych. Niezmiennie od roku 2008, najpopularniejszy jest kierunek lekarski. Tu na jedno miejsce przypada 20 osób. Drugą dziedziną, chętnie wybieraną przez studentów jest weterynaria. Nie bez powodu. Kierunek ten w Olsztynie ma wysoką renomę, a zajęcia wykładają jedni z najbardziej uznanych profesorów w Polsce. Dużą popularnością cieszą się też: bezpieczeństwo wewnętrzne, prawo, ekonomia, administracja, bezpieczeństwo narodowe oraz budownictwo. Na tych kierunkach na jedno miejsce przypada od 7 do 3 osób.

Pod znakiem zapytania stoją z kolei takie kierunki jak: filologia germańska i rosyjska oraz teologia. W tym roku było za mało chętnych osób by kontynuować zajęcia.


W Gdańsku kryminolodzy i znawcy japonistyki

Kryminologia okazała się tym kierunkiem, na który  najciężej jest się dostać w naszym regionie. Aż 44 osoby na jedno miejsce. Co ciekawe jest to nowy kierunek na Uniwersytecie Gdańskim. Poza tym jak co roku z trudnościami zmagali się przyszli studenci medycyny, finansów, psychologii, prawa oraz filologii angielskiej.

Specjaliści działów HR wskazują, że w wyborze kierunku studiów nie powinno kierować się modą, warto natomiast znaleźć niszę na rynku pracy. Studia nie gwarantują w dzisiejszych czasach zatrudnienia. Młodzi ludzie muszą być wyszkoleni w kilku dziedzinach i być przygotowanymi na częstą zmianę pracy.

 

4
0
oceń tekst 4 głosów 100%