Najbliższa przyszłość należy do kotłów 5 klasy
Wiadomo, że najlepsze dla ochrony środowiska jest wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii (woda, wiatr, słońce), ale nadal są to rozwiązania stosowane w niewielkim zakresie. Gaz i prąd wykorzystywane do ogrzewania generują duże koszty, toteż stosowane są głównie w budownictwie wielorodzinnym. W domach jednorodzinnych nadal dominują kotły centralnego ogrzewania na paliwa stałe.
Rodzaje kotłów centralnego ogrzewania
Kotły na paliwa stałe dzielimy na dwa rodzaje, w zależności od zastosowanej techniki spalania. Najpopularniejsze są kotły górnego spalania, gdzie na rozpalone drewno dorzuca się węgiel. Takie kotły są przestarzałe, szkodliwe dla środowiska i nieekonomiczne. Ich niska sprawność cieplna powoduje, że spala się w nich znacznie więcej węgla niż w kotłach dolnego spalania. Wadą tych kotłów jest również ich obsługa, dla utrzymania odpowiedniej temperatury paliwo trzeba zasypywać co kilka godzin.
Znacznie nowocześniejsze są kotły dolnego spalania. Najpierw wsypuje się węgiel, a potem rozpala go od góry. Dym musi przejść przez rozżarzony węgiel, dzięki temu do końca zostają spalone wszystkie substancje, które w nim pozostały. Ta technika spalania nie powoduje zanieczyszczenia środowiska, sprawność cieplna kotła jest znacznie większa. Technika ta znalazła zastosowanie w kotłach z podajnikiem, które są znacznie nowocześniejsze, wymagają mniejszej obsługi i przede wszystkim są znacznie bardziej wydajne.
Fot. kotły V generacji (www.kotly-bialek.pl/kotly-co-5-klasy-generacji)
Nowoczesne Kotły 5 klasy
Zarówno przepisy polskie jak i unijne wprowadzają bardzo wysokie wymagania wobec kotłów na paliwa stałe. Ma to przede wszystkim chronić środowisko i zmniejszać powstający smog. Kotły 5 klasy muszą charakteryzować się wysoką sprawnością cieplną wynoszącą ponad 90%. Dzięki temu większość substancji lotnych zostaje spalona, a do środowiska dostaje się czysty dym.
Kolejne kryteria, które musi spełniać kocioł to emisja zanieczyszczeń. Dla tlenku węgla jest to 500 mg/m3 (zmniejszona 6 razy), dla zanieczyszczeń organicznych (OGC) jest to 20mg?m3 (zmniejszono 5 razy), dla pyłów zawieszonych (PM) jest to 40 mg/m3 (zmniejszono 3 razy). Takie parametry są do osiągnięcia dzięki wprowadzeniu całkowitej kontroli nad procesem spalania. Odpowiednie sterowniki dozują dopływ powietrza, ilość paliwa stałego i wielkość ognia.