› inwestycje miejskie
10:30 / 03.10.2015

Najciekawsze pozycje ogólnomiejskie z Budżetu Obywatelskiego 2016

Najciekawsze pozycje ogólnomiejskie z Budżetu Obywatelskiego 2016

fot. Konrad Kosacz

Budżet Obywatelski na rok 2016 już wystartował. Przyjrzeliśmy się liście wszystkich zgłoszonych projektów ogólnomiejskich – tych zaopiniowanych pozytywnie jak i również tych odrzuconych. Przypomnijmy: w głosowaniu zwycięży prawdopodobnie jeden projekt, na który miasto ma zaplanowane pół miliona złotych.

Łącznie złożono 67 wniosków dotyczących inicjatyw ogólnomiejskich czyli zadań, które wykraczają poza ramy dzielnic i mają służyć ogółowi mieszkańców.

Na pierwszym miejscu znalazło się zadanie pod tytułem „Wymiana szyb w wagonach Konstal 805Na”. Mowa tu o wymianie w aż 15 wagonach tego typu. Są dwie wersje szacunkowych kosztów. Pierwsza z nich zakłada wymianę szyb oraz zamontowanie monitoringu w 11 wagonach – 480 tys. zł. Druga to wyłącznie wymiana szyb – 280 tys. zł. O tym, jak bardzo potrzebny jest monitoring w tramwajach pisaliśmy już na naszych łamach przy okazji listu Czytelnika, który zgłaszał, że motornicza podczas postoju na przystanku wyszła... do sklepu po zakupy. Niestety, Tramwaje Elbląskie nie mogły sprawdzić tej informacji właśnie ze względu na brak kamer.

Pan Rafał Zaborowski zabiega o wybudowanie parkingu przy Krytej Pływalni na ul. Robotniczej. Koszt – 190 tys. zł. Projekt został zaopiniowany pozytywnie. Warto jednak się zastanowić czy w pierwszej kolejności nie lepiej wykonać remont samej pływalni. Jak wiemy – obecnie jest ona zamknięta, a daty zakończenia planowanego remontu jak na razie nie znamy.

Na Placu Słowiańskim pozostanie parking. Jeden z pomysłów zakładał ustawienia znaku „zakaz wjazdu wszelkim pojazdom” oraz całkowitą rewitalizację tego miejsca razem z fontanną. Departament Gospodarki Nieruchomościami i Geodezji zaopiniował projekt negatywnie tłumacząc, że wskazane jest pozostawienie parkingu ze względu na punkty handlowo-usługowe znajdujące się w okolicy. Jeden z mieszkańców zgłosił projekt „Utworzenie trzech nowych linii tramwajowych”. Został on odrzucony ze względu na zbyt wysoki koszt (Tramwaje Elbląskie tłumaczyły, że poza kosztami budowy linii należałoby doliczyć konieczność zakupu kolejnych wagonów tramwajowych).

Wspominaliśmy już o budowie hali namiotowej na terenie Gimnazjum nr 7. Koszt – od 450 do 480 tys. zł. Projekt zaopiniowany pozytywnie.

Jeden z elblążan zapragnął... Hipermaketu TESCO. Co oczywiste – projekt odrzucony.

Odrzucony został również projekt dotyczący odnowienia basenu odkrytego. Powód? Koszta. MOSiR tłumaczył, że rewitalizacja tego miejsca kosztowałaby około 16 mln zł.

Pani Danuta Gutkowska zgłosiła projekt polegający na przebudowie skrzyżowania Bema/Rawska/Łęczycka/Grottgera. Został on zaopiniowany negatywnie. Powody są dwa: koszta (około 2 mln zł) oraz fakt, że to zadanie będzie ujęte do realizacji przy dofinansowaniu unijnym.

Wspominaliśmy również o tymczasowym rondzie na ul. Warszawska/Żuławska. Pytaliśmy UM o to, czy pozostanie ono na stałe. Taki projekt pojawił się również w BO. Jego koszt to 100 tys. zł i został zaopiniowany pozytywnie. Więc jest szansa.

A jeżeli już mówimy o remoncie krytej pływalni przy Robotniczej, to taki projekt również znalazł swoje miejsce w BO. Kwota: 500.000 zł. Jednak będzie to dopiero I etap remontu. W koszt zadania należy wziąć pod uwagę wymianę urządzenia do uzdatniania wody (150 tys.) oraz modernizację klimatyzacji (800 tys.).

Wyspa Spichrzów prawdopodobnie będzie w przyszłości sprzedana. Tak zakłada Miejski Plan Zagospodarowania Przestrzennego. Z tego tytułu wniosek o stworzenie plaży na Wyspie został odrzucony. W przyszłości mają się tam pojawić hotele, ośrodki konferencyjno-szkoleniowe, handel i gastronomia.

Nasze miasto nie znalazło się w kręgu zainteresowania potencjalnych inwestorów jeżeli chodzi o reklamy na rowerach miejskich. Dlatego projekt utworzenia takiej wypożyczalni został zaopiniowany negatywnie. Wspominaliśmy już o tym na naszych łamach. W skrócie – w innych miastach funkcjonuje to tak, że rowery miejskie utrzymują się głównie z reklam, które „wożą”.

Targowisko Miejskie nie powstanie na Modrzewinie. Projekt został zaopiniowany negatywnie ze względu na koszty (1 mln 757 tys.) oraz ze względu na fakt, że cała Modrzewina to obszar inwestycyjny przeznaczony w przyszłości do zbycia.

Ale może Targowisko Miejskie przy Dąbka zostanie wyremontowane? Koszt takiego przedsięwzięcia to 350 tys. zł. Projekt został zaopiniowany pozostanie.

Możemy również wpłynąć na wygląd drogi dojazdowej do Jeleniej Doliny. Koszt kompleksowego remontu całej trasy o długości 2,5 km to około 2,5 mln zł. Zadanie to można jednak realizować etapami. Pierwszy z nich za kwotę 400 tys. zł mógłby się odbyć już w 2016 – gdyby oczywiście ten projekt zwyciężył.

Pisaliśmy również o telebimie na stadionie miejskim. 150 tys. zł i projekt zaopiniowany pozytywnie.

O odnowieniu muszli koncertowej w Bażatarni również wspominaliśmy na łamach naszej gazety. Taki projekt został zaopiniowany pozytywnie. Koszt: 400 tys. zł. Zaleca się „jak najszybsze” wykonanie generalnego remontu obiektu.

Wszystkie wnioski możemy przeglądać w TYM miejscu. http://www.budzetobywatelski.elblag.eu/wnioski-2016

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%