Najciekawsze techniki tworzenia biżuterii. Znasz je?
Rękodzieło to bardzo twórcze i satysfakcjonujące zajęcie, które cieszy się coraz większą popularnością. Biżuteria to uniwersalna ozdoba, która występuje w wielu formach, wzorach i kolorach, dzięki czemu jest w czym wybierać i każdy znajdzie coś dla siebie.
Haft sutasz
Nazwa tego rodzaju haftu ręcznego została zaczerpnięta z podstawowego materiału, jaki jest niezbędny do jego tworzenia, czyli sznurków z wiskozy lub jedwabiu. Spektakularny efekt uzyskuje się dzięki zszyciu sznureczków i łączeniu ich z kamieniami czy koralikami. Kupując koraliki w hurtowni mamy dostęp do szerokiej gamy kolorów, różnych rozmiarów i kształtów, które pozwolą tworzyć jeszcze piękniejsze prace. Niejednokrotnie do tworzenia ozdób używane są także metale, dodawane w formie zapięć. Biżuteria wykonana tą metodą cieszy się od kilku lat niesłabnącym zainteresowaniem ze względu na wyrazisty, etniczny charakter.
Beading
Beading, czyli koralikowanie, to technika wykorzystywana w rękodziele znana już od czasów starożytności. Skupia się wokół koralików, które umiejscawia się w odpowiedni sposób za pomocą krosna lub igły. W tym przypadku bardzo istotne jest, aby koraliki były bardzo drobne i takiej samej wielkości, gwarantuje to ich prawidłowe ułożenie i daje najlepsze rezultaty. Beading wbrew pozorom nie wymaga wybitnych zdolności manualnych, więc z powodzeniem sprostają mu także osoby początkujące. Koralikowanie jest naprawdę wdzięczne, ponieważ mimo niewielkich umiejętności można tworzyć wyjątkowo piękną i imponującą biżuterię.
Chainmaille
Choć technika ta nie cieszy się dużą popularnością w Polsce, w każdym razie nie tak wielką, jak beading i haft sutasz, jest ona niemniej ciekawa. Swój początek ma w czasach starożytnych - w historii była szeroko wykorzystywana do produkcji kolczug. Choć dzisiejsze projekty wykonane tą metodą nie przywodzą na myśl zbroi, sposób pracy jest dokładnie taki sam. Dzięki łączeniu ze sobą małych ogniw powstają efektowne naszyjniki, bransoletki czy kolczyki. Z powodzeniem w ogniwa wplatać można koraliki oraz kamienie naturalne, co daje możliwość tworzenia projektów praktycznie bez ograniczeń. Jest to niezwykle ciekawa propozycja do umieszczenia na swojej liście technik do wypróbowania. Surowa forma sprawia, że ozdoby wykonane w ten sposób będą zarówno charakterystyczne, jak i uniwersalne.
Jak zacząć przygodę z rękodziełem?
Szczególnie na początku przygody z rękodziełem trudno jest określić, która technika jest dla nas odpowiednia, w końcu jest ich tak wiele i każda piękna na swój sposób. Warto więc zapoznać się tymi najciekawszymi, które są na tyle interesujące, że mogą stać się nie lada inspiracją i bodźcem do doskonalenia swojego warsztatu. Najważniejsze jest aby nie zrażać się na początku i ćwiczyć wybraną technikę, aż do skutku!