› poradnik
11:19 / 11.11.2019

Najczęściej zadawane pytania o depilację laserową

Najczęściej zadawane pytania o depilację laserową

Depilacja laserowa to najczęściej wykonywany zabieg laserowy, na który decyduje się coraz szersze grono kobiet, a także mężczyzn. Trudno o trwalszą i skuteczniejszą metodę redukcji zbędnego owłosienia, wciąż jeszcze istnieje grupa osób obawiająca się depilacji laserowej. Być może jest to konsekwencją krążących wokół zabiegu mitów, które najwyższa pora obalić. I właśnie pytania o te najczęściej powtarzane mity zadam ekspertowi Paulinie Nowak z kliniki medycyny estetycznej Neonia z Krakowa.

Czy depilacja laserowa to jedyna trwała metoda usuwania włosków na ciele?

Obecnie nie ma skuteczniejszej metody usuwania niechcianego owłosienia niż depilacja laserowa. Stosowane w domu metody – golenie, pasta cukrowa, wosk, kremy do depilacji czy depilacja maszynką elektryczną zapewniają krótkotrwały efekt. Czas utrzymywania się efektu jest bardzo zróżnicowany – od jednego czy dwóch dni w przypadku golenia maszynką po kilka tygodni w przypadku depilatora elektrycznego. To stanowczo za mało – dziś przecież każdy z nas ceni sobie oszczędność czasu i wygodę. A w przypadku osób borykających się z bardzo obfitym owłosieniem, np. u kobiet z hirsutyzmem usuwanie włosków takimi nieefektywnymi metodami to prawdziwa udręka.

Dlaczego nie wystarczy jednorazowe wykonanie zabiegu depilacji laserowej?

Depilacja laserowa https://neonia.com.pl/laseroterapia/depilacja-laserowa-krakow/ powinna być przeprowadzona w serii kilku zabiegów. Jednorazowe wykonanie zabiegu umożliwia redukcję około 40% włosków na obszarze skóry poddanym działaniu lasera. Dlaczego nie wszystkich? Wynika to z faktu, że na działanie wiązki lasera podatne są wyłącznie włoski w fazie wzrostu. A włoski na ciele nie rosną w sposób synchroniczny i tylko część z nich pozostaje w fazie wzrostu. Aby wszystkie włoski wrażliwe na działanie lasera zostały usunięte – trzeba powtórzyć kilka zabiegów. Ich ostateczna liczba zależy m. in. od obfitości owłosienia, grubości i odcienia włosków oraz wielkości obszaru skóry poddawanego zabiegowi. A raz w roku zalecane jest wykonanie tzw. zabiegu przypominającego.

Kiedy zauważalne są efekty depilacji laserowej?

Po poddaniu włosków działaniu lasera, mieszki włosowe obumierają, a włoski stopniowo wypadają. Efekt zauważalny jest zazwyczaj po upływie 2 – 3 tygodni. Włoski nie będące w fazie wzrostu podczas wykonywania zabiegu, zaczynają stopniowo odrastać – i po około 4 – 8 tygodniach zabieg depilacji laserowej należy powtórzyć. I tak do skutku.

Czy wybór lasera do depilacji ma znaczenie?

W gabinetach medycyny estetycznej wykorzystywane są rozmaite lasery do depilacji. Różnią się one długością wiązki światła, co przekłada się na skuteczność i bezpieczeństwo zabiegu depilacji laserowej. Najważniejsze rodzaje laserów do depilacji to laser aleksandrytowy, diodowy oraz neodymowo – yagowy. Każdy z nich nadaje się do innego fototypu skóry, zatem konieczne jest dopasowanie rodzaju lasera do odcienia skóry i włosków. Teoretycznie zatem każdy gabinet medycyny estetycznej powinien dysponować co najmniej trzema rodzajami różnych laserów do depilacji – a to jest oczywiście niemożliwe.  Nieliczne gabinety sięgają natomiast po najnowocześniejsze i najbardziej uniwersalne rozwiązanie – laser łączący w sobie właściwości trzech wymienionych wcześniej laserów. Mowa o laserze Soprano Ice Platinum, emitującym wiązki o trzech różnych długościach i umożliwiającym usuwanie włosków w każdym odcieniu.

Kto nie może poddać się zabiegowi depilacji laserowej?

Jak w przypadku każdego zabiegu medycyny estetycznej, także w przypadku depilacji laserowej istnieją przeciwwskazania do wykonania zabiegu. Najważniejsze z nich to świeża opalenizna, łuszczyca bądź bielactwo, infekcje i stany zapalne skóry, stosowanie preparatów zwiększających wrażliwość na światło lasera. Kolejne przeciwwskazania to epilepsja, nowotwory, cukrzyca czy ciąża.

Czy depilacja laserowa boli?

Zazwyczaj zabiegowi depilacji towarzyszy pewien dyskomfort, odczuwalny jako uczucie pieczenia, kłucia czy umiarkowanego bólu. Stopień odczuwania tych dolegliwości jest kwestią mocno indywidualną, zależną od progu wrażliwości na ból, odcienia włosków i skóry, gęstości owłosienia. W celu zredukowania bolesności towarzyszącej depilacji stosowane są systemy chłodzące. We wspomnianym laserze Soprano Ice Platinum wykorzystano zaawansowaną głowicę chłodzącą, która czyni zabieg znacznie przyjemniejszym.

Jak należy przygotować się do zabiegu depilacji laserowej?

Przed zabiegiem depilacji laserowej konieczne jest spełnienie kilku wymagań. Najważniejsze z nich dotyczy rezygnacji z opalania a 4 tygodnie przed zabiegiem, a także odstawienia preparatów światłouczulających na dwa tygodnie przed depilacją. Istotną kwestią jest unikanie przesuszenia bądź podrażnienia skóry. W dniu zabiegu należy ogolić skórę maszynką i zrezygnować ze stosowania kosmetyków do ciała.

Czy depilacja laserem IPL w domu jest równie skuteczna, co depilacja w gabinecie?

W przypadku depilacji domowej poruszyć należy kilka kwestii. Po pierwsze – IPL to nie laser, a urządzenie emitujące rozproszoną wiązkę światła. Działanie tego typu urządzeń jest znacznie mniej selektywne. Ponadto moc tego typu urządzeń jest nieporównywalnie mniejsza niż profesjonalnych laserów. I wreszcie – depilacja laserowa powinna być poprzedzona konsultacja lekarską. Wykonywanie depilacji IPL w warunkach domowych jest zatem zabiegiem mało efektywnym, który może co najwyżej rozjaśnić nieco włoski i osłabić je – nie ma jednak co liczyć na trwałe usunięcie owłosienia. Ponadto zabiegi tego typu wiążą się z ryzykiem poparzenia skóry.

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%