› bieżące
08:07 / 27.03.2019

Najczęstsze błędy przy wysiewaniu trawy

Najczęstsze błędy przy wysiewaniu trawy

Gęsty i równy trawnik bez chwastów jest wspaniałą ozdobą ogrodu. Utrzymanie go w perfekcyjnym stanie zależne jest nie tylko od odpowiedniej pielęgnacji, ale również od prawidłowego wysiewu nasion. Nieodpowiednio przygotowane podłoże lub kiepskiej jakości mieszanka traw mogą przyczyniać się do trudności w późniejszym utrzymaniu trawnika i sprawieniu, by dobrze się prezentował.

Nieodpowiednie pH podłoża

Trawa ogrodowa najlepiej rośnie, kiedy gleba ma pH od 5,5 do 7,0. Zbyt mały bądź zbyt duży poziom kwasowości (lub zasadowości) gleby można jednak w łatwy sposób zbalansować. Zmiana odczynu gleby na taki, który zapewni korzystne warunki do wzrostu trawnika możliwa jest poprzez wykorzystanie nawozów z Substral.pl. Błędem jest niesprawdzenie, jaki odczyn ma podłoże przed zasiewem – nawet jeśli nasiona wykiełkują, to trawnik później może być przerzedzony.

Wysiew bez oczyszczenia terenu

Przygotowanie podłoża nie tylko pod względem odczynu, ale również oczyszczenie go z chwastów, kamieni i gałęzi jest bardzo ważne nie tylko dla wyglądu trawnika – przede wszystkim służy wygodzie podczas wykonywania kolejnych etapów wysiewu trawy.

Błędem jest również pobieżne oczyszczenie podłoża z chwastów. Jeśli na terenie wysiewu przez wiele lat utrzymywała się spora ich ilość, całkowite pozbycie się chwastów jest czasochłonne i trudne. Oprócz ręcznego usuwania wiele osób korzysta ze specjalnych preparatów. Mają one jednak niekorzystne działanie zarówno na człowieka, jak i na glebę. Zaleca się, aby po usunięciu chwastów odczekać kilkunaście dni, ponieważ w tym czasie z pozostałości w glebie z pewnością wzejdą nowe, jednak już mniej licznie.

Mieszanka traw niedopasowana do podłoża

W ofertach handlowych dostępnych jest mnóstwo rodzajów nasion. Sprzedawane są pojedynczo lub w mieszankach. Błędem podczas wyboru jest zlekceważenie wskazań na opakowaniu i zakupienie tych, które nie pasują do posiadanego podłoża. Oprócz mieszanek uniwersalnych warto zwrócić uwagę również na kompozycje przeznaczone na trawniki w miejscach zacienionych lub nasłonecznionych.

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%