Najpiękniejsza palma wielkanocna w regionie
Tradycyjnie przygotowane były z gałązek wierzby, malin i porzeczek, które ścinało się w środę popielcową i przechowywało w naczyniu z wodą, aby puściły pąki na Niedzielę Palmową. W Wielką Sobotę palmy są palone, a popiół z nich jest używany w następnym roku, kiedy w Popielec ksiądz znaczy wiernym głowy popiołem.
Palmy wielkanocne święci się w Polsce od średniowiecza. Obecnie, w zależności od regionu, różnią się one wyglądem i techniką wykonania. Te najpiękniejsze można zgłosić do regionalnego konkursu na najpiękniejszą palmę wielkanocną, jaki ogłosiła Parafia pw. św. Jakuba Apostoła w Tolkmicku, Centrum Spotkań Europejskich „Światowid" w Elblągu, Urząd Miasta i Gminy Tolkmicko oraz Stowarzyszenie Oratorium im. św. Jana Bosko w Tolkmicku.
Konkurs jest pomysłem na kultywowanie i propagowanie tradycji wśród mieszkańców miasta i gminy Tolkmicko oraz chętnych spoza tego terenu, a także prezentuje umiejętności artystyczne wykonawców i umożliwia twórczą konfrontację i wymianę pomysłów w pracy artystycznej.
Ten tradycyjny symbol Niedzieli Palmowej może być wykonany indywidualnie lub zbiorowo - bez ograniczeń wiekowych. Można zgłosić palmy wykonane z naturalnych surowców, takich jak pędy wierzby, bibuła, suszone kwiaty, bukszpan itp. - forma i technika wykonania prac jest dowolna. Regulamin określa natomiast minimalną wysokość palmy na 1 metr. Prace należy dostarczyć do kancelarii Parafii św. Jakuba Apostoła w Tolkmicku do 14 marca, a rozstrzygnięcie nastąpi w Niedzielę Palmową, 20 marca po Mszy św. o godz.12:00. Powołane przez organizatorów jury oceni zgodność wykonania z regulaminem konkursu, ogólny wyraz artystyczny i pomysłowość oraz technikę wykonania i dobór materiałów. Organizatorzy przewidują dla zwycięzców i uczestników konkursu pamiątkowe dyplomy i upominki.
Regulamin konkursu dostępny jest na stronie www.swiatowid.elblag.pl oraz http://www.salezjanie-tolkmicko.pl.