› daj znać
12:00 / 11.05.2016

Najpierw na staż a potem na... staż?

Najpierw na staż a potem na... staż?

fot. Bartłomiej Ryś / archiwum elblag.net

Instytucje publiczne w Elblągu nie zatrudniają ludzi po odbyciu stażu! - pisze do nas zbulwersowana Czytelniczka. - To jest wyłącznie wykorzystywanie ludzi, którzy szukają pracy – dodaje. Powiatowy Urząd Pracy przyznaje, że wymienione jednostki nie deklarują zatrudnienia po stażu.

Zdaniem naszej Czytelniczki, problem braku zatrudnienia po odbyciu stażu nie dotyczy tylko i wyłącznie firm i przedsiębiorców prywatnych, ale i również instytucji publicznych. Wśród nich, Czytelniczka wymienia m.in. Urząd Miejski, Elbląski Park Technologiczny czy też Urząd Skarbowy.

W jej opinii, jest to wykorzystywanie panującego bezrobocia w naszym regionie.

Człowiek chce pracować, stara się, liczy na to, że wreszcie, po zakończeniu stażu, otrzyma zatrudnienie. Tak się nie dzieje, lądujemy z powrotem w Urzędzie Pracy a na nasze miejsce wskakują kolejni stażyści. To wszystko oczywiście jest legalne, ale niezbyt motywujące dla szukającego pracy.

Postanowiliśmy skontaktować się z Powiatowym Urzędem Pracy. To tam bezrobotni szukają zatrudnienia, to tam najczęściej zostają wysyłani na staże.

Wnioski o zorganizowanie stażu rozpatrywane są zgodnie z „Zasadami dotyczącymi organizacji  staży na 2016 rok”, zgodnie z którymi preferowani są wnioskodawcy deklarujący zatrudnienie  po zakończonym stażu. W instytucjach publicznych obowiązują nabory na stanowiska urzędnicze, dlatego też jednostki te we wnioskach nie deklarują zatrudnienia po stażu – tłumaczy Marta Kłosińska-Wyżlic, kierownik działu Programów Rynku Pracy w PUP Elbląg.

Jednocześnie zaznaczyła, że „stażyści również w tych instytucjach znajdują zatrudnienie”.

Zdobywając doświadczenie na stażu, mają możliwość ubiegania się o zatrudnienie w instytucji publicznej w sytuacji, gdy ogłosi ona nabór w drodze konkursu. Niewykluczone jest również zatrudnienie na czas zastępstwa w tych jednostkach.

Statystyki, o które zapytaliśmy, przeczą tym informacjom. W 2015 roku PUP w Elblągu skierował do jednostek publicznych w Elblągu 53 osoby bezrobotne. Zatrudnienie w w/w instytucjach znalazło tylko... 5 osób.

Co oczywiste, instytucje publiczne nie płacą żadnej kary w przypadku, kiedy nie zatrudnią stażysty (ponieważ, jak wyjaśniła nasza rozmówczyni, nie deklarują zatrudnienia po odbyciu stażu). Zupełnie inaczej ma się ta kwestia w przypadku przedsiębiorcy prywatnego. Ten, przyjmując na 6-miesięczny staż osobę bezrobotną, nie angażuje żadnych własnych środków finansowych. Ale jest jeden warunek.

PUP finansuje w tym okresie stypendium oraz składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne w łącznej kwocie 7.686,96 zł. Ponieważ wydatkowanie środków publicznych musi być efektywne, PUP oczekuje na wywiązanie się z deklaracji zatrudnienia zgodnie z wnioskiem i umową, która jest zawierana z organizatorem stażu.

A co w przypadku, kiedy pracodawca, pomimo deklaracji, nie zatrudni stażysty?

W przypadku niewywiązania się z deklaracji zatrudnienia, organizator stażu zobowiązany jest do zapłacenia kary umownej. Kwota kary w wysokości 2.000,00 zł obowiązuje od 2016 roku.

Aktualnie PUP w Elblągu dysponuje 2 ofertami stażu do instytucji publicznych w Elblągu.

 

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%