Najpopularniejsze style wnętrzarskie w Polsce - jakie obrazy do nich wybrać?
Dekorowanie i planowanie wystroju wnętrza wymaga pomysłu, poszukiwania inspiracji i kreatywności, dzięki której znajdziemy zarówno estetyczne, jak funkcjonalne rozwiązanie. Aby ułatwić sobie to zadanie, wielu z nas szuka pomocy w gotowych, charakterystycznych i znanych stylach, bazując tym samych na ich założeniach i głównych filarach.
Jaki styl jest szczególnie popularny w Polsce? Które z nich możesz wykorzystać w swoim wnętrzu i jakie obrazy najlepiej wpiszą się w założenia danego nurtu?
Styl skandynawski - północne inspiracje
Styl, który nie tak dawno obchodził swoje 100 urodziny. Jego pomysłodawcą był Carl Larsson - malarz, wizjoner, wielbiciel jasnych i minimalistycznych wnętrz, które przenosił na płótno.
Mówiąc o stylu skandynawskim często mamy na myśli pomieszczenia pełne spokoju, światła oraz harmonii. Perspektywa tych lokali zainspirowała kolejnych wizjonerów - między innymi Gregora Paulsona - który promował trend prostych i tanich mebli. Dopiero po tak rewolucyjnych projektach owym stylem zainteresowała się reszta Europy - w tym Szwecja i Polska.
Jeśli szukasz obrazów, które wpiszą się w założenia stylu skandynawskiego, wybierz te, które bazują na:
- jasnych barwach - bieli, szarości i beżach (https://arslonga.com.pl/113-obrazy-jasne)
- na geometrycznych i prostych formach, które urzekają minimalizmem i zwyczajnością,
- na motywach zwierzęcych i roślinnych, ukazując np. przepiękne, zimowe krajobrazy,
- prostych grafikach, skandynawskich pejzażach, jasnych barwach, które doskonale współgrają z północnymi aranżacjami,
- geometrycznej i nieprzekombinowanej ramie - najlepiej z klasycznego, matowego lub lakierowanego drewna.
Styl loftowy
Styl utożsamiany z surowością, szczególnie chętnie wykorzystywany w aranżacjach restauracji, hoteli i przestrzennych mieszkań. Jego założenia nawiązują do opuszczonych fabryk i magazynów, które w XVIII wieku upadły na skutek zmian ekonomicznych w Stanach Zjednoczonych. Opustoszałe budynki zajmowali chętnie amerykańscy twórcy, którzy zamieszkiwali dotychczas nowojorską dzielnicę Soho. Zaaranżowane na pracownie artystyczne opuszczone hale, zaskakiwały surowością, strzelistością pomieszczeń i dostępem do naturalnego, wpadającego przez duże okna słońca.
Wykorzystywane do dziś materiały i dekoracje są ukłonem w kierunku XVIII i XIX wieku, prostoty, problemów gospodarczych i amerykańskiej bohemy. Loftowe pomieszczenia wyróżniają się prostotą, brakiem zbędnych dodatków, minimalizmem, wykorzystywaniem materiałów takich jak beton, aluminium, miedź i szkło. We wnętrzach królują klasyczne barwy – grafit, czerń i biel.
Jeśli szukasz obrazów, które wpiszą się w założenia stylu loftowego, wybierz te, które bazują na:
- surowości kolorów i kształtów (np. w formie abstrakcji - https://arslonga.com.pl/57-obrazy-abstrakcja),
- motywach czarno-białych, masywnych, przedstawiających topografię największych miast,
- metalowych, ciężkich, imitujących marmur ramach – zarówno grubych, jak i cienkich,
- ramach w klasycznych odcieniach – bieli, czerni lub miedzianego złota.
Wiele inspiracji rustykalnych i skandynawskich znajdziesz w Ars Longa.