Najstarsza elblążanka ma 103 lata
Najstarsze kobiety (103 lata), którym oddział ZUS w Elblągu wypłaca świadczenia honorowe są mieszkankami Elbląga i Iławy. Najstarszy mężczyzna zamieszkuje w Elblągu i ma 102 lat. Osobom, które ukończą 100 lat należy się świadczenie honorowe.
Seniorzy, którzy ukończyli sto lat i otrzymują z ZUS emeryturę lub rentę – świadczenie honorowe otrzymują z urzędu, bez składania dodatkowych wniosków. Jest ono wypłacane dożywotnio i stanowi comiesięczny dodatek do emerytury.
Świadczenie dostają także ci, którzy nie przepracowali ani jednego dnia i nie pobierają ani emerytury, ani renty. W przypadku osób niepobierających świadczenia emerytalno-rentowego, świadczenie honorowe przyznawane jest wyłącznie na wniosek osoby zainteresowanej lub jego pełnomocnika złożony w najbliższej placówce ZUS, z dołączonym do niego dokumentem, potwierdzającym datę urodzenia
- wyjaśnia Anna Ilukiewicz regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa warmińsko-mazurskiego
Dla osób, które ukończyły wiek 100 lat po 28 lutego ubiegłego roku przyznawane świadczenie wynosi nieco powyżej 4 tys. zł (brutto). Obecnie w województwie warmińsko-mazurskim świadczenia honorowe otrzymuje 60 osób.
Na koniec 2018 roku w Polsce było 1,9 tys. stulatków, a w naszym województwie 55. Do końca tego roku, aż 36 osób z województwa warmińsko-mazurskiego ukończy sto lat.
85% wszystkich osób, które pobierają świadczenia stanowią kobiety. Najstarsza kobieta ma 113 lat i mieszka w Gliwicach, natomiast najstarszy mężczyzna ma 109 lat i pochodzi z Gliwic.
Najstarsze kobiety -103 lata, którym oddział ZUS w Elblągu wypłaca świadczenia honorowe są mieszkanki Elbląga i Iławy. Najstarszy mężczyzna zamieszkuje w Elblągu i ma 102 lat.