› bieżące
14:45 / 25.02.2015

Najważniejsza jest profilaktyka - o bezpieczeństwie z seniorami

Najważniejsza jest profilaktyka - o bezpieczeństwie z seniorami

fot. Nadesłane

W ramach Akademii Seniora w auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu odbył się wczoraj wykład otwarty skierowany do osób starszych. Poruszano problematykę bezpieczeństwa we wszystkich aspektach i możliwych zagrożeniach dla tej grupy wiekowej. Prelegentem był szef elbląskich policjantów – inspektor Marek Osik, jak również dr Mariusz Darabasz, Dyrektor Instytutu Ekonomicznego elbląskiej PWSZ.

Spotkanie z seniorami to cykl wykładów otwartych Akademii Seniora Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu. Każdy wykład porusza aktualne i codzienne problemy osób starszych, z którymi ta grupa wiekowa styka się nie tylko w Polsce ale i na gruncie elbląskim. Jak nie stać się ofiarą przestępstwa oraz jak uniknąć zagrożeń związanych z kartami płatniczymi oraz pieniądzem elektronicznym to te zagrożenia, o których mogli dowiedzieć się słuchacze wczorajszego wykładu. Gościem spotkania i prelegentem był inspektor Marek Osik, Komendant Miejski Policji w Elblągu.

Omówił charakterystykę przestępczości na terenie miasta, w tym głośne ostatnio w mediach oszustwa „na wnuczka", czy „na policjanta". Dla zobrazowani skali problemu emitowane były przykładowe nagrania takich rozmów. Ważnym elementem poruszanym przez policjanta było ujęcie statystyczne oszustw, w tym charakterystyki potencjalnej ofiary oraz częstotliwość występowania tych przestępstw. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że dokonywano ich najczęściej w dni robocze, a największa ich liczba przypadała na środek tygodnia (czyli środę i czwartek), bardzo rzadko dokonywano ich w soboty lub niedziele. 

Kolejnym poruszanym tematem były kradzieże i zgubienia dowodu osobistego, prawa jazdy, paszportu, czy innego dokumentu tożsamości, które nierzadko prowadziło do szeregu trudnych do wyjaśnienia sytuacji z wykorzystaniem danych pokrzywdzonego do celów przestępczych. Komendant podkreślił także wagę otaczającej nas przestrzeni w kontekście zaistniałych przestępstw i wykroczeń. Wskazał dobre, elbląskie przykłady zagospodarowania otaczającej przyrody, w taki sposób wpływający na poprawę bezpieczeństwa zarówno na osiedlach, jak i na drogach. 

Z kolei dr Mariusz Darabasz skupił swoje wystąpienie na równie aktualnej problematyce związanej z rozwojem informatycznym, czyli zagrożeniami przy obsługach kart płatniczych. Dyrektor omówił nowe zagrożenia w tym zjawisko phishingu, które polega na wyłudzaniu od użytkowników ich poufnych danych osobowych, haseł dostępowych, loginów, PIN-ów itp. poprzez podszywanie się pod oryginalną stronę lub e-mail instytucji. Dyrektor omówił także przykłady skanowania kart płatniczych i podrabianie ich przez wyspecjalizowane grupy przestępcze. Wszystko to zobrazowały dane statystyczne, filmy instruktarzowe i zdjęcia przedmiotów wykorzystywane przy tego typu przestępstwach. Na koniec spotkania słuchacze zadawali pytania i dyskutowali o możliwościach uchronienia się przed tego typu zjawiskami. Kolejne tego typu spotkania wkrótce. 

Jakub Sawicki 
KMP Elbląg

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%

Zdjęcia ilość zdjęć 3