› sport
14:03 / 31.12.2013

Najważniejsze wydarzenia sportowe 2013 roku w Elblągu. Sprawdź nasz ranking

Najważniejsze wydarzenia sportowe 2013 roku w Elblągu. Sprawdź nasz ranking

Zakończenie roku to czas podsumowań w różnych dziedzinach. Również w sporcie, zatem przedstawiamy nasz ranking 21 najważniejszych wydarzeń mijających 12 miesięcy. Minęło jak z bicza strzelił. Tych imprez była znaczna liczba jednak ich kolejność w naszym zestawieniu to sprawa dyskusyjna. Oto nasze propozycje.

Fuzja Olimpii Elbląg z Olimpią 2004, wzmocnienia Startu, gala sztuk walki, wyróżnienie dla piłkarzy, Mistrzostwa Europy w siatkóce na siedząco. Czy Wasz ranking prezentuje się inaczej? Zapraszamy do komentowania.

21. Bramkarka Elwo Etna w reprezentacji Polski

W pierwszym zgrupowaniu kadry kobiet w futsalu wzięła udział bramkarka Małgorzata Gawryołek z Elwo Etna Elbląg. Polki w rywalizacji z Czeszkami zremisowały 2-2 i wygrały 4-1 zatem debiut wypadł zacnie. Małgorzata znakomicie prezentuje się w bramce a jej trud na treningach został doceniony. To było wyróżnienie dla zawodniczki, klubu i sportu w naszym mieście. Dziewczyny w Elblągu mamy na medal!

20. Maraton rowerowy dookoła Polski z udziałem Elblążan

Ponad 3 tysiące kilometrów. W 10 dni. Rowerem dookoła Polski. W tym wydarzeniu uczestniczyło dwóch Elblążan Marek Kamm i Robert Woźniak. Tego są ogromne emocje. Za ich ilustracje niech posłuży fragment z relacji wyścigu.

Pąitek 12.30 Nysa. Na liczniku rowne 2000. Jestem wykończony.Spałem z zaplanowanych 4 godzin tylko ze dwie.A teraz zaczynaj sie nowe góry. Będe jechał. dobrze że nogi jakoś specjalnie nie kują. Roweru nie mam dosyć.Mam dosyć pośpiechu.

19. Barkas Tolkmicko w III lidze.

W IV lidze pokazali, który zespół zasługuje na awans. Wygrali rozgrywki zdobywając 81 punktów w 30 spotkaniach. Na własnym stadionie nadal są niepokonani. Do tego historycznego sukcesu poprowadził ich trener Adam Boros. W składzie występuje wielu zawodników z Elbląga. Jednak mimo dużych transferów w III lidze Barkas nie jest głównym kandydatem do awansu. Szczególnie kiepsko radzi sobie w starciach wyjazdowych. Z dużej chmury mały deszcz. W klubie pojawiły się nieporozumienia z trenerem, który prowadzi teraz Olimpię.

18. Największy siłacz w mieście

Te zawody przycięgnęły najsilniejszych ludzi w Elblągu. Zwyciężył Marcin Garbas. Na podium również znaleźli się Jakub Ruciński i Grzegorz Brucki. To była wyjątkowa inicjatywa, którą zorganizowała Tawerna Tortuga oraz LUKS Meyer Elbląg.

17. List otwarty kibiców do prezesa Łukasza Konończuka

Kibice Olimpii zaniepokojeni sytuacją w klubie chcieli odpowiedzi na kilka pytań. - Zaniepokojeni informacjami medialnymi oraz pogłoskami o problemach finansowych klubu, w imieniu wszystkich grup kibicowskich Olimpii Elbląg, zwracamy się do Zarządu Klubu o zajęcie stanowiska w wyżej wymienionej sprawie. Od pewnego czasu docierają do nas informacje, że klub ma problemy z bieżącą płynnością finansową, wskutek czego nie reguluje terminowo zaległości wobec zawodników. Jednocześnie opóźnienia w wypłatach miałyby być nie jedynym problemem finansowym, z jakim mierzy się Zarząd. Zakończenie współpracy z wieloma zawodnikami, podczas gdy wciąż nie widać ich następców, budzi nasze najwyższe zdziwienie.- czytamy. Odpowiedź przysłał Konończuk, w której wyjaśniał poszczególne kwestie. Na łamach mediów odbywała się dyskusja na temat klubu.

16. Derby

Te spotkania powinny najbardziej interesować kibiców. Jednak na trybunach zainteresowanie było nezbyt duże mimo atrakcyjnego wydarzenia pod względem sportowym. Olimpia nigdy nie przegrała jak na razie z Concordią w lidze. W tym roku najpierw ograła zespół z Krakusa 1-0 po  bramce Kiryła Raduszko a potem na deszczowym boisku zremisowała 1-1 w debiucie Wojciecha Grzyba jako trenera Concordii.

15. Turniej hokeja na sledgach

Juz po raz VIII odbył się w Elblągu turniej w hokeju dla niepełnosprawnych sportowców. W tym wydarzeniu uczestniczyły zespoły z Rosji, Niemiec, Szwecji oraz gospodarz IKS Atak. Puchar zdobyła ekipa Region Phoenix Moskwa, a ich zawodnik został MVP turnieju. Najlepszym bramkarzem wybrano Andrzeja Młynarczyka.

14. Kibice z Głogowa w Elblągu

Grupa kibiców Chrobrego Głogów zaatakowała fanów Olimpii, którzy znajdowali się w barze przed stadionem podczas spotkania w Pucharze Polski. Kibice ubrani w kominiarki wdarli się w bójkę z miejscowymi i demolowali samochody a potem zostali odeskortowani przez Policję poza miasto.

13. Wojciech Grzyb w Concordii

Znakomity piłkarz znany z występów w Ruchu Chorzów przyjechał do Elbląga wraz ze swoją żoną Kingą, która podpisała kontrakt ze Startem. Dostał propozycję objęcia posady trenera Concordii zastępując Arkadiusza Matza. To był już 6 trener w tym roku tego zespołu. Jednak Wojciech Grzyb nie poradził sobie na tym stanowisku i najprawdopodobniej rozstanie się z klubem.

12. Problemy z lekarzem sprotowym

Doktor Zdzisław Rogacewicz to wyjątkowa postać w mieście. Pełni rolę jedynego lekarza sportowego. Gdy miał zawał okazało się, że nie miał kto go zastąpić. W sprawę zaangażowali się nawet politycy. Dyrektor Centrum Rehabilitacji mgr Ryszard Werchowski postanowił zatrudnić kogoś, kto będzie pomagał Rogacewiczowi i zbierał doświadczenie. Zrobiło się głośno na ten temat 

11. Czerkawski na lodowisku

Zespół olimpijczyków z Albertville zagrał spotaknie na lodowisku Helena z Wikingami Elbląg. Jedną z najważniejszych postaci był Mariusz Czerkawski. Zawodnicy miejscowego klubu rywalizowali z hokeistą, który występował w NHL. To było wydarzenie, które miało popularyzować hokej w Elblągu.

10. Zawodnicy Olimpii wyróżnieni

Bramkarz Aleksiej Rogaczow i Kirił Raduszko zostali wyróżnieni w jedenastce sezonu przez dziennikarzy "Piłki Nożnej". W rundzie rewanżowej Rogaczow nie wpuścił gola przez ponad 800 minut a Raduszko strzelił kilka bramek w lidze.

9. Baltic Cup 2013

To duże wydarzenie dla miasta. W turnieju Baltic Cup biorą udział tancerze z Łotwy, Litwy, Estonii, Białorusi, Niemiec, Włoch, Hiszpanii, Francji, Anglii. Na parkiecie widzowie mogli podziwiać Paulinę Biernat i Stefano Tarrazzino.

8. "Meblarze" awansują do ćwierćfinału Pucharu Polski

To był duży sukces Meble Wójcik Elbląg. Zespół trenera Grzegorza Czapli niedawno wyeliminował aż trzy kluby w tym na wyjeździe Olimp Grodków. Klub przed sezonem wzmocnił się kilkoma zawodnikami. Marcin Malewski najlepszy strzelec w pierwszej lidze przeszedł do Elbląga z Warmii Olsztyn. To był jeden z elementów budowania nowej kadry, która ma powalczyć o 3 miejsce. Również przejście Krzysztofa Święcickiego ze Startu do Meble Wójcik Elbląg było szeroko komentowane.

7. Adam Boros trenerem Olimpii

Przyszedł do klubu gdy prezesem został Paweł Guminiak. Jest wychowankiem Olimpii, grał dawniej w tym klubie jednak nie mógł prowadzić tego zespołu. Dopiero strategia preferowana przez Guminiaka zyskała jego aprobatę. Boros jest najgłośniejszym nazwiskiem od czasów Adama Fedoruka. Spełniło się jego marzenie. To była najlepsza opcja dla zespołu.

6. GSW Fighter

Zawodnicy z Tygrys Elbląg oraz klubu z Kaliningradu zaprezentowali się w Centrum Sportowo Biznesowym na wyjątkowym turnieju sztuk walki w kategorii MMA i Sambo. Na ringu rywalizowali ze sobą panowie i panie. Gala odniosła sukces.

5. Wzmocnienia Startu Elbląg

Antonii Parecki, Kinga Grzyb, Katarzyna Koniuszaniec. Gdy takie nazwiska przychodzą do klubu to kibice mogą być spokojni o zespół. Na początku sezonu wygrał dwa turnieje. Mimo kilku przegranych spotkań w lidze Start zaczął prezentować się na miarę swojej klasy. Po udanych Mistrzostwach Świata zespół stał się sławny. Wzmocnienia okazały się znakomite, ponieważ te zawodniczki jak i Joanna Waga rzucają  fantastyczne bramki.

4. Mistrzostwa Europy w siatkówce na siedząco

Międzynarodowa impreza w CSB przyciągnęła ogromną liczbę kibiców. Na parkiecie niepełnosprawni zawodnicy udowadniali, że każdy może uprawiać sport. Zespoł mężczyzn zajął 5 miejsce a kobiet 8. Najlepsi okazali się panowie z Bośni i Hercegowiny i panie z Rosji. Atmosfera na trybunach była wyjątkowa.

3. Reprezentacja piłkarek ręcznych w Elblągu

Kadra rozegrała dwa spotkania w naszym mieście. Tworzyła histori piłki ręcznej w Polsce. Najpierw wygrała ze Szwecją 32-31 i awansowała na MŚ. Potem w sparingu z Brazylią 28-25, która w Serbii wywalczyła tytuł najlepszgo zespołu.

2. Fuzja klubów

Po wielu negocjacjach Olimpia Elbląg i Olimpia 2004 Elbląg połączyły się w jeden klub. Powstał ZKS Olimpia Elbląg i prezesem został ks. Paweł Guminiak. 

1. Stadion w odstawkę

Spotkania z prezydentem, przetargi, przekonywania. To wszystko nie wpłynęło na decyzję władz miasta, które przekazały środki na budowę stadionu z Unii Europejskiej do Marszałka Województwa. Nawet Stowarzyszenie Kibiców Olimpii zbierało podpisy za budową stadionu. Firma z Elbląga za kilkadziesiąt milionów zł miała wybudować arenę jednak okazało się, że władza nie jest zainteresowana tym projektem.

6
4
oceń tekst 10 głosów 60%